Göksu Deresinin orada Anadolu Hisarı

Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlının İstanbul’u ikinci defa kuşattığı 1395 yılında yaptırılan Anadolu Hisarı Göksu Deresinin hemen yanında, İstanbul Boğazına döküldüğü yerde bulunmaktadır. Boğaz suları ile Göksu Deresi arasında kalan ve kireç katmanlarından oluşan tepede kuru olan Anadolu Hisarına eski kaynaklarda Akhisar adı verildiği de görülmektedir. Yıldırım Beyazıt zamanındaki İstanbul kuşatmasında Karadeniz üzerinden Bizans’a yardım gelmesini önlemek amacıyla yaptırılmış olan hisar İkinci Murat döneminde Macar ordusunu durdurmak üzere Osmanlı ordusunun Rumeli’ye geçişinde ve 1453 yılında İstanbul’un Fethinde de önemli görevi yerine getirmiştir. Kale duvarları ve kuleler Fatih Sultan Mehmet döneminde Rumeli Hisarının yapımından önce devrin toplarına karşı dayanacak şekilde güçlendirilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde çevresine yerleşilmeye başlayan Rumeli Hisarına o dönem sultan mahfilli bir caminin yapılmış olması Fatih Sultan Mehmet’in buralara sık sık ziyaret ettiğinin göstergesidir. Asıl kale, iç kale duvarları ve üçtane kuleden meydana gele Anadolu Hisarının kule duvarlarının boğaza bakan yönlerinde bedenlerinde mazgallar bulunmakta olup silindirik yapıda inşa edilmiştir. Karadeniz’in bir Osmanlı gölü haline gelmesinden sonra askeri önemini yitirmiş ve çevresinde kurulan ahşap evlerle sivil yerleşim başlamıştır. Anadolu Hisarının çevresinde Amcazade Hüseyin Paşa yalısı, Zarif Mustafa Paşa yalısı ve Küçüksu Kasrı gibi önemli eserler mevcuttur. İstanbul Boğazının en güzel yalılarından birisi olan Zarif Mustafa Paşa yalısında Sabancı ailesi bireyleri yaşamaktadır.

İstanbul Boğazındaki en dar yerde ve Rumeli Hisarının karşısında Beykoz ilçesinde bulunan Anadolu Hisarının yanından denize dökülerek boğaz sularına karışan Göksu Deresi gökyüzünün maviliği sularında yansıdığından adını buradan almıştır. Lale Devrinde Göksu Deresi eğlenceleri Haliç ve İstanbul Boğazındaki mehtap gezintilerinden daha güzel olduğundan İstanbullular boğaza sandallarla Göksu Deresinden açılıp müzikler eşliğinde eğlenceli vakit geçirirlermiş. Tarihi bir nostaljiyi canlandırma adına halen buradan başlayan tekne turları yapılmaktadır. Anadolu hisarının yakınında ve göksu deresine bakan dinlenme mekanları ve kafeler Hafta sonu kahvaltıları ve İstanbul’da sakin bir yer arayışındakilerin uğrak yerlerindendir. Gezi planınızda Anadolu Hisarına ziyaret etmek de varsa Göksu Dersini gezmeyi ihmal etmeyin.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir