528 yılından günümüze Galata Kulesi

Çok eski tarihlerden 528 yılından günümüze Galata kulesi birçok değişime uğrayarak gelse de yeri itibariyle İstanbul’un sahil kesimi başta olmak üzere Haliç ve İstanbul Boğazı’nı panoramik olarak izleyebilen şehrin en önemli sembollerinden biridir. Galata semtinde bulunan ve dünyanın en eski kulelerinden biri olarak kabul edilen kule 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından fener kulesi olarak ahşaptan inşa edilmiş, 1204 yılındaki Haçlı Sefer’inde büyük hasar almıştır. Yapı, 1348 yılında Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak, çevresinde surlar, hendekler olan İsa Kulesi adıyla Galata surlarına ek olarak şehrin en yüksek binası olarak yeniden restore edilmiştir. Bugün de kulenin çevresinde Lüleci Hendek, Büyük Hendek, Küçük Hendek isimlerinde sokaklar bulunmaktadır.

1445-1446 yıllarında Galata kulesi yükseltilmiş,1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedince Osmanlı’nın eline geçmiş bir müddet Kasımpaşa tersanelerinde çalışan esirlerin barınağı olarak kullanılmış daha sonra konumu ve yüksekliğinden dolayı yangın kulesi olarak kullanılmıştır. Sultan 3.Mahmut zamanında kulede rasathane kurulmuş, rasathane 1579 yılında kapatılmıştır.4.Mahmut döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi tahtadan yaptırdığı kanatları sırtına takıp Galata kulesinden Üsküdar’a, İngilizlere Gravürler yaptıran ve dünyanın dikkatini çeken uçuşunu gerçekleştirmiştir. 1717 ‘den itibaren Yangın Gözleme kulesi olarak kullanılan kule sonraki yıllarda çıkan yangında hasar almış, onarılmış 1831 yılında çıkan yangında tekrar hasar görmüş,1875 yılında çatı külahı devrilmiş 1967 yılında bitirilen son onarım ile kulenin günümüzdeki görünümü sağlanmıştır.

Yerden 66,9 metre, deniz seviyesinden 140 metre bulunan çapı ise 8.95 metre, duvar kalınlığı 3.75 metre olan kule 1967 yılında Belediye Başkanı Haşim İşcan tarafından tamir ettirildikten sonra üst katı restoran olarak kullanılmaya başlanmıştır, Galata Kulesi dünyanın restoran olarak kullanılan en eski kulesi olarak bilinmektedir. Restoranda en pahalı yemek 40 TL, sabah serpme kahvaltı ise 35 TL’dir. Galata Kulesi’nin ziyaret saati sabah 9’da başlıyor akşam 19’da sona ermekte olup kişi başı ziyaret ücreti 10 TL, öğrenci 5 TL, turistler için ise 25 TL’dir. Haliç, Topkapı Sarayı, Üsküdar daha doğrusu büyüleyici İstanbul manzarasını seyretmek için son iki katına kadar asansörle üst katlara merdivenlerle çıkmanız gerekmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir