Yuşa Tepesi Gezinti Esintisi

Yuşa Tepesi, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan, Hz.Yuşa’nın tam olarak nereye gömülmüş olduğu bilinmediğinden dolayı 17 metre uzunluğundaki mezarının bulunduğu tepedir. Birçok kişinin ziyaret ettiği tepe Yuşa Tepesi gezinti esintisi olarak adlandırılır ve türbenin yanında aynı zamanda Hz. Yuşa Camisi bulunmaktadır.

Yuşa Tepesi’nin hikayesi Sultan Süleyman’ın hükümdar olduğu dönemin ardından, süt kardeşi olan Şeyh Yahya Efendi’ye biri Beşiktaş’da diğeri Anadolu kavağında dergâh hazırlattırır. Yahya Efendi birgün rüyasında birini görür ve bu kişi ona “Ben Yuşa Peygamberim, şu tepede yatıyorum gel ve beni bul” diye seslendiği rivayet edilir. Fakat Yahya Efendi görmüş olduğu bu rüyayı pek önemsemez. Ertesi gece yine aynı kişiyi rüyasında görür ve bu kişi ona gelmediğini söyler.

Yahya Efendi bu sefer dikkate alması gerektiğini düşünür ve araştırmaya başlar. Mezarın Filistin’de bir yerde olabileceği duyumunu alır. Bu sebeple yine tepeye gitmez. Fakat yine o kişiyi rüyasında görür ve sabah uyanır uyanmaz rüyasında görmüş olduğu yere gider. Burada bir çoban ile karşılaşır. Çobana ne kadar süredir burada hayvan otlattığını sorar. Çoban 10 seneden fazladır buralarda olduğunu Yahya Efendi’ye belirtir. Yahya Efendi çobana burada farklı bir durum ile karşılaşıp karşılaşmadığını sorduğunda çoban; yeşermiş bir alanı gösterir ve buraya hayvanlarının hiç basmadığını ve etrafından dolandıklarını söyler.

Bunun üzerine Yahya Efendi rüyasının gerçek olduğunu düşünür ve buraya Hz. Yuşa türbesini bulan kişi olarak bilinmektedir. Hemen durumu Kanuni Sultan Süleyman’a bildirir ve o alana bir türbe yapılır.Hz. Yuşa’nın Hz. Yusuf (a.s)’un yardımcısı ve yeğeni olarak bilinmektedir. Hz.Yuşa’nın Hz.Musa ile iki denizin birleştiği yerde yaptıkları yolculuklar ve Hızır ile buluşmalarından Kuran-ı Kerim’in Kehf Suresi 60 ve 65 arası ayetlerinde anlatılmaktadır. Hz. Yuşa ile aynı adı alan tepede mezarının türbe içerisinde olduu söylenmektedir.

Yuşa Tepesi, Çamlıca Tepesi’nden sonra İstanbul’un en yüksek tepesi olarak bilinir. Bulunduğu dönemden itibaren kutsal bir yer olarak kabul edilen Yuşa Tepesi’nde Yuşa Cami Türbesi, çeşmesi ve şadırvanı bulunmaktadır. Bu türbe ikinci derece askeri güvenlik bölgesi olduğundan dolayı uzun bir dönem ziyarete kapalı kalmıştır. Daha sonra ibadete ve ziyaretçilere açılmıştır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir