Üsküdar İskele Meydan Gezintisi

İstanbul iline bağlı 39 ilçeden biri olan Üsküdar ilçesi gezinti yapmak isteyenler için İskele Meydan olarak anılan bölgesiyle adeta göz kamaştırıcı etkisiyle ziyaretçilerini beklemektedir. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaretler gerçekleştirilen bir ilçe olarak öne çıkan Üsküdar hem tarihi hem gezinti için ziyaretçilerine farklı olanaklar sunmaktadır. İskele Meydan’ı da bu gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu güzide ilçeyi gezmek için Üsküdar iskele meydan gezintisi yapabilir ve keyifli saatler geçirebilirsiniz.

İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden olan Üsküdar en köklü tarihi olan ilçelerden biridir. Bizans’tan günümüze her zaman önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Üsküdar ilçesinin bir diğer özelliği de Asya kıtasına en yakın olan İstanbul ilçesi oluşudur. Osmanlı döneminde daha çok Osmanlı memurları bu ilçede ikamet etmekteydiler. Üsküdar İskele Meydanı’nda eski tarihlerden kalan hanlar günümüzde kaldırılmıştır. İstanbul’da kurulan ilk deniz ulaşım sistemi Üsküdar’da kurulmuştur. 2. Mahmud döneminde kurulan bu deniz taşımacığı sistemi ilk olması açısından önemlidir. Üsküdar İskele Meydan’ı Osmanlı döneminde ticaretin önemli merkezlerinden olmuştur. Bedestenlerin Üsküdar’da kurulması ticaretin gelişmesine aracılık etmiştir. 3. Ahmet çeşmesi de tarihi açıdan önemli bir çeşmedir. İskele Meydanı’nın tam karşısına yapılmış olan bu çeşme 3. Ahmet’in emri ile yaptırılmıştır.

Üsküdar’a geldiyseniz zaten görmeden geçemeyeceğiniz bir yer İskele Meydanı’dır. Çünkü Kabataş, Haliç, Boğaziçi, Eminönü ve Beşiktaş vapur seferleri düzenli olarak buradan yapılmaktadır. 15. Yüzyıldan beridir önemli bir ticaret yeri olan İskele Meydan’ı şimdiki ziyaretçilerine ise deniz manzarası ile huzuru vaat etmektedir. İskele Meydanı’nın en gözde tarihi eserleri arasında 3. Ahmet çeşmesi bulunmaktadır. Üsküdar’dan Harem’e kadar devam eden sahil yolu daima İstanbul’da yaşayan insanların sevdiği bir gezinme yollarından biridir. Yine Kız Kulesi Üsküdar’da tarihi bakımdan önemli bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır ve Kız Kulesi’ne yerli ve yabancı turistlerin her zaman ziyaret gerçekleştirdiği bir tarihi mekândır. Üsküdar Salacak merdivenleri ve sahili de Üsküdar’da insanları sıkça gittiği ve yorgunluklarını attığı bir yerdir. Üsküdar tarihi dokusu, sıcaklığı, sahili ile her zaman İstanbulluların dinlenmek için tercih ettiği bir ilçe olmuştur.

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir