Fatih Camii tarihçesi adres bilgisi

İstanbul fethedildikten sonra buraya yaptırılan ilk selatin camisi olma özelliğini taşıyan Fatih Camii, isminden de anlaşılacağı gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve içerisinde birçok farklı yapı bulunmaktadır. Bu camii 1766 yılında meydana gelen İstanbul depremi ile büyük oranda yıkılmış ve 1771 yılında tekrar yaptırılmıştır. Osmanlı Devletinde bir yer fethedildiği zaman oraya hanedan ailesi tarafından bir camii yaptırılmakta ve camiye de selatin camisi denilmektedir. Yakın zamanda ise Gölcük depreminde zemin kayması yaşamış ve güçlendirme çalışmalarına maruz kalmıştır. Bu güçlendirmelerden sonra 2012 yılında tekrar açılmış ve insanlar içinde rahat bir şekilde ibadetlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır.

Fatih Camii farklı mimarisi ile dikkat çekerken insanları etkileyen bir yapıya sahip ve çevre ile muhteşem bir uyum içerisindedir. Bu camiyi gezen insanların öncelikle top oynayan çocukların arasından geçmesi ve cami gezilirken de uzaktan gelen çay bardaklarının tınısını duyması gerekmektedir. Fatih Camii ayrıca çok önemli kişilerin mezarlarına ev sahipliği yapmakta olup bu kişiler arasında en çok bilineni Fatih Sultan Mehmet’tir. Fatih Camisinin bir başka özelliği daha bulunmakta ve bu özellik Cumhuriyetin ilk yıllarına dayanmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında ezanların Türkçe okunmasına karar verilmiş ve bu karar ilk defa Fatih Camiinde uygulanmıştır. Türkçe ezanın ilk okunduğu camii olarak da tarihe geçen cami halen tüm ihtişamı ile yerinde durmaktadır.

Osmanlı zamanında yapılan bazı camiler gibi bulunduğu bölgeye adını vermiş ve adıyla aynı bölgede bulunan camiler arasına katılmıştır. İstanbul Fatih’teki Fevzi Paşa caddesinin Haliç tarafına doğru uzanan camiye ulaşmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. İnsanlar buraya taksi ile İstanbul’un her bölgesinden gelebileceği gibi toplu taşıma araçları ile de gelebilmektedir. İnsanlar buraya gelmek için genellikle belediye otobüslerini tercih etmekte, bazı bölgelerdeki belediye otobüsleri buraya doğrudan gelirken bazı bölgelerdekiler ise tek ya da daha fazla aktarma ile buraya gelebilmektedir. Aktarma ile gelmek için metrobüs ve metro da etkin olarak kullanılmakta olup insanlar gelecekleri bölgelere göre farklı seçeneklere yönelmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir