Sivas Esenler Otogarı İndirimli Otobüs Bileti Bul

Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul ili sınırları içinde bulunan Esenler otogarından İç Anadolu bölgemizin güzel şehirlerinden olan Sivas iline otobüs ile gitmek isterseniz bilet fiyatları hakkında ve bulma konusunda internet üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Arama motoruna Sivas Esenler Otogar indirimli otobüs bileti bul diye aratarak istediğiniz tarihe ait biletleri görüntüleyebilirsiniz. Sivas ilinin en önemli tarihi yapılarından bir tanesi Çift Minareli Medrese olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sivas ilini ziyaret ediyorsanız ilk olarak Çift Minareli Medrese’yi ziyaret edebilirsiniz. 13. Asırdan kalan bu yapı İlhanlı Veziri tarafından inşa ettirilmiştir. Buruciye Medresisi de bir diğer önemli tarihi mekândır. Selçuklu mimarisini yansıtan en iyi eserlerdendir. Şifaiye Medresisi de yine tarihi bir bina olup tarihimizin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentlerden biri olan Sivas’ta Sivas Kongresi’nin gerçekleştirildiği yer olan Sivas Kongresi binasını da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Milli mücadele döneminde aynı bina karargâh olarak da kullanılmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti zamanından kalan en önemli tarihi ve dini mekânlardan bir tanesi de Ulu Camii’dir. Ulu Camii 1196 yılında inşa edilmiştir. Sivas’ın ilçesi olan Gürün’de bulunan Gürün Gökpınar Gölü manzarası ile ziyaretçilerine görsel bir ziyafet sunmaktadır.

Sivas ilimiz yemekleri ile de ön plana çıkmaktadır. Birbirinden lezzetli onlarca yerel lezzeti olan Sivas’ın kesme aşı adlı çorbasını ilk olarak tavsiye edebiliriz. Baviko adlı hamur işini de büyük ihtimalle yalnızca bu kentimizde tadabilirsiniz. Tatlılar arasında öne çıkan tatlı ise kelle tatlısıdır. Kelle tatlısı ismini sofraya bir bütün olarak geldiği için almıştır. Hamur işinde bir diğer efsane lezzet ise gömmedir. Salatalık dolması gene Sivas’a özgü bir lezzettir. Bu yemeğin hazırlanabilmesi için salatalıkların kurutulması gerekmektedir. Bu kadar yerel lezzet bulunan Sivas’ta elbette bu ile özgü bir çorbada bulunmaktadır. Bu çorbanın adı da peskütan çorbasıdır. Yoğurt, peskütan ve yarma bu çorbanın ana maddeleridir. Sivas katmeri de çay ile en güzel giden hamur işlerinin başında yer almaktadır. Eğer Sivas’a yolunuz düşerse bu lezzetleri tatmayı da ihmal etmeyin

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir