Laleli Taşhan Tarihi Bir Gezinti

Osmanlı döneminde Padişah Mustafa tarafından inşa ettirilen tarihi bir yapı olan Laleli Taşhan günümüzde turistlerin uğrak gezinti yerleri arasında yer almaktadır. Laleli Taşhan tarihi bir gezinti için turistlerin mutlak suretle uğramaları gereken özel yapılar arasında bulunmaktadır. Laleli Camii’nin oldukça yakınında bulunan ve diğer isimleri ile Sipahiler Hanı ya da Çukurçeşme Hanı olarak da bilinen han günümüzde özel restoranlarında verdiği hizmetleri ile müşterilerine tarih içinde lezzet şöleni yaşatmaktadır. 1763 yılında 3.Mustafa tarafından yaptırılan Katırcıoğlu Hanı olarak da bilinen Laleli Taşhan geçmişte sipahileri barındıran bir yerleşim yeri olduğu için bu isimleri almıştır. Şimdilerde çarşı olarak hizmet veren mekana yolu düşenlerin gezip görmesi, bir şeyler atıştırması ve özellikle çay içmesi tavsiye edilmektedir.

1763’lü yıllarda 3.Mustafa tarafından atların barındırılması amacı ile yaptırılmış Laleli Taşhan 1980’li yıllara gelindiğinde kereste deposu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Turizmin, kültür ve sanatın ön plana çıktığı sonraki yıllarda ise bu mekanın restorasyon çalışmaları yapılarak bugünkü haline gelmesi sağlanmıştır. Kültür dokusu taşıyan, mimarisi ile geçmişin tarihini yansıtan yapı ilgi çekici dekorasyonu, iç dizaynı ve yapıları ile konuklarını ağırlamaktadır. Bir diğer adı ile Çukurçeşme Hanı içerinde bir büyük ve iki küçük avlu bulunmaktadır. Büyük avlu kenarında dükkanların yer aldığı yapının yanı sıra küçük avlular da ise oldukça değişik ve güzel restoranlar bulunmaktadır. Farklı kültürlere hitap eden bu mekanlarda turistlerin ortamın atmosferi içerisinde keyifli zaman geçirmesi mümkün olmaktadır.

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Laleli’de bulunan Katırcıoğlu Hanı yani Laleli Taşhan, Sipahiler için özel olarak tasarlanmış bir mekan olarak bilinmektedir. Eski yapılı hanın kimi noktaları yıkık ve özgünlüğünü koruyabilmiş olarak görünmektedir. İki katlı olan han üç avlulu bir yapıya sahiptir. İstanbul’un askeri nitelikli olan ve ön yüzü tamamen taş örgü düzenli olan Katırcılar Hanı Historical Old Bazaar olarak da ifadelendirilmektedir. Üç avlulu olan handa iç avluya bakan duvar örgüsünde taş sıraların klasik dokularla örüldüğü görülmektedir. Üzerindeki katta ise iki katlı olan dar odalar yer almaktadır. Üst kata merdivenle çıkışın sağlandığı handa taş payeler bulunmaktadır. Özetle günümüzde oldukça bakımsız olarak bilinen ve eski karakterini muhafaza eden tarihi yapı İstanbul’da bulunan askeri hüviyetli olan tek yapı olması ile önemli bir mekan olarak bilinmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir