Esenler otogarında hangi firmalar vardır

Esenler otogarında hizmet vermekte olan otobüs firmalarının sayısı zaman içinde sürekli artış göstermiş ve bugünkü sayıya ulaşmıştır, esenler otogarında hizmet veren otobüs firma sayısı şuan 200’e yaklaşmış durumdadır. Bu firmalar sayesinde insanlar İstanbul’dan Türkiye’de bulunan hemen her ile rahatlıkla gitmekte ve buralardan İstanbul’a gelebilmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman Esenler otogarı çok sayıda insanın yolculuk yapmasını sağlamaktadır. Her gün on binlerce insan Esenler otogarına gelmekte ya da burayı kullanarak İstanbul’dan ayrılmaktadır. Bu sayısı bayramlarda ve tatil günlerinde daha da artmakta ve gün içinde yolculuk yapan insan sayısı yüz bine yaklaşmakta dönem dönemde bu sayı aşılmaktadır.

İstanbul’da çok farklı şehirlerden gelip burada yaşayan insanlar bulunmakta ve bu insanlar zaman zaman memleketlerini ziyaret etmektedir. Bu insanlar memleketlerine gitmek için otobüs firmalarına ihtiyaç duymakta bu da bir talep oluşturmaktadır. Bu talep karşısında ise otobüs firmaları İstanbul’da hizmet vermeye başlayarak insanları taleplerini karşılamış olmaktadır. Bundan dolayı İstanbul’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük otogarı olan Esenler otogarında çok sayıda otobüs firması bulunmaktadır. Bu firmaların bazıları yöresel olmakta ve sadece kendi şehrine ya da kendi şehrine giderken kullanmış olduğu yoldaki şehirlere yolcu taşımaktadır. Bu da nispeten az sayıda ile yolcu taşındığı anlamına gelmektedir. Fakat bazı büyük otobüs firmaları ise çok farklı illere yolcu taşımakta ve insanlara geniş bir hizmet sunmaktadır.

Esenler otogarı Türkiye’nin olduğu gibi Avrupa’nın da en büyük ve en hareketli otogarı konumunda bulunmakta, dünya da ise üçüncü sırada bulunmaktadır. Burada bulunan otobüs firmalarının sayısının yüksek olması otogarın büyüklüğünü sağlayan en önemli unsur olarak dikkat çekmektedir. Esenler otogarında bulunan otobüs firmalarından birçoğu aynı şehirlere yolcu taşımaktadır. Örneğin Manisa’ya yolcu taşıyan otobüs firmalarının sayısı 16 iken bu firmalardan bazıları Manisa’ya ait bazıları ise Türkiye genelinde hizmet veren firmalardır. Bazıları da başka illere ait otobüs firması olmasına rağmen Manisa’dan geçtiği için buraya da yolcu getirmekte ya da buradan İstanbul’a yolcu götürmektedir. Esenler otogarında hizmet veren otobüsler genellikle bu şekildedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir