Kadıköy Yel Değirmeni Sanat Merkezi

Adından da anlaşıldığı gibi Yel Değirmeni Sanat Merkezi Kadıköy Belediyesi tarafından yapılarak İstanbula kazandırılan kültür ve sanat mekanlarından biri olarak sanatsevelere hizmet vermeye devam ediyor. Kadıköy Yel Değirmeni Sanat Merkezi tarihine bakıldığında 1895 yılında Rasimpaşa Mahallesi’nde kilise, manastır ve okul olarak inşa edilen bu kilise 14 Mart 2014 yılında Yel Değirmeni Sanat adıyla hizmete sunulmuştur.

Daha öncesinde Notre DameDuRosaire Kilisesi olarak bilinen bu mekân, yapılan restorasyon ile 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Yarışması’nda ödül almıştır. Uzun yıllar Sainte-Euphemie Ortaokulu ve Notre DameDuRosaire Kilisesi olan yer 1911 yılında çıkan bir yangın sonucunda manastırı ve kilisesi büyük bir hasar almıştır. Okul binası olarak kullanılan yer ise yangından kısmen hasar almıştır. O dönemde ise Fransa hükümeti onarımı üslenmiş ve 1935 yılında bahçenin kuzeyinde bulunan okul binası Maarif Vekaleti’ne devredilmiştir. 1950 yılına kadar 3.Orta Mektep adını alan okul daha sonrasında Mustafa Kemal Atatürk Lisesi adını almış ve kilise 80’li yılların sonuna kadar lisenin spor salonu olarak kullanılmıştır. 1999 depreminde ise bina tamamen tahliye edilmiştir.

119 yıllık tarihi bina deprem sonrasında el sürülmemiş halde öylece beklerken, Kadıköy Belediyesi binayı alıp kamulaştırmış ve daha sonrasında titizlikle restore ederek İstanbul’a yeni bir kültür ve sanat mekânı kazandırmıştır. 19. yüzyılda Tanzimat Dönemi’nden kalma bu tarihsel bina Kadıköy Yel Değirmeni Sanat Merkezi olarak yeni adını almış ve hizmete 14 Mart 2014 yılında açılmıştır.Yel Değirmeni Sanat Merkezi’nin açılışını Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk yapmıştır. Sanatçıların ve Kadıköy halkının katılımı sayesinde açılış çok güzel bir şölene dönüşmüştür. Bir kültür – sanat merkezi olan Yel Değirmeni Sanat Merkezi’nin her iki katında da konserler, tiyatro gösterileri, konferanslar ve toplantılar gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Kadıköy Yel Değirmeni Sanat Merkezi’ndeki konserleri, tiyatro gösterilerini ve diğer tüm etkinlikleri takip etmek için resmi web sitesine girebilir ve bilet alabilirsiniz. Ayrıca tüm biletler biletix sitesinde de satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda biletix üzerinden de etkinlikleri takip edebilirsiniz. Yine biletleri sanat merkezinin bilet gişelerinden de alabilme imkanınız bulunmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir