Harem Otogarı Batum Otobüs Seferleri Ara

Üsküdar ilçesine bağlı Harem Otogarı üzerinden Gürcistan ülkesinin en büyük üçüncü kenti olan Batum şehrine gitmek için kara yolunu tercih edenler internet sitelerindeki otobüs seferleri ara isimli platformlardan merak ettikleri bilgileri bulmaya çalışmaktadır. Bu aramalar sonucunda çok farklı seçenekler çıkabilmekteyse de Harem Otogarı Batum otobüs seferleri ara programlarından kendiniz için uygun olanı seçerek yolculuğunuzu planlamanız mümkün olabilmektedir. Günlük olarak seferler düzenlenmektedir ve yolculuk yaklaşık yirmi iki, yirmi üç saat sürmektedir.

Türkiye’nin komşularından biri olan Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında bulunan şehri Batum, sıcak havası ve canlı yapısıyla hoş bir sahil beldesi olarak geçmektedir. Ülkemize de Sarp Sınır Kapısı ile bağlanmaktadır. Kış ayları kara doyan şehrin ekonomisi daha çok turizm ile kumar üzerine kurulmuştur diyebiliriz. Bunların yanında liman kenti olması dolayısıyla, gemi üretimi, gıdaların işlenmesi gibi konularda endüstrileri de gelişkindir. Mevsiminin yumuşak olduğu kente, mayıs ayından itibaren gidildiğinde doğa yürüyüşleri ya da kamp yapmak için gitmek güzel olacaktır.

Şehirde mimari de öne çıkan bir başka husustur. 2007 yılından itibaren modern mimaride ve anıt yapılarda ilerlemiş olan il, gezilip görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Doğal güzelliklerinin yanında; Alfabetik Kule, Hilton Batum, Kamu Hizmeti Salonu gibi mimari yapıların da görülmesi lazımdır. Huzuru ve hareketliliği sunan şehirde, turistler için önemli müzeler, tarihi binalar ve sanat eserleri bulunmakta ve misafirlere sergilenmektedir. Roma’dan, Osmanlı’dan kalma birbirinden farklı yapıları inceleme fırsatı olmaktadır.

Doğal güzellik denilince Batum’da akla gelecek ilk yer ise Batum Botanik Bahçesi olacaktır. Yemyeşil bir alan olan bu alan eski Sovyetler Birliği’nin de en büyük botanik bahçesi olarak geçmekteydi. Günümüzde 1047’si Kafkasya kökenli olan 2037 taksonomik ağaçsı bitkileri içerisinde barındırmaktadır. Tarihi olarak önem arz eden bir diğer yer de Gonio Kalesi’dir. Sınırımızın dört kilometre kuzeyinde bulunan kale, bir Roma suru olarak geçmektedir. Ayrıca on iki havarinin arasında gösterilen Aziz Matthias’ın kabrinin de burada olduğu sanılmaktaysa da hükumetin mezar yakınında kazı yapılmasını yasaklamış olması sebebiyle doğruluğu tartışmalıdır. Burası günümüzde turistlerce sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir