Esenler kalkışlı Muş otobüs seferi ara

Doğu Anadolunun incisi olarak tabir edilen Muş ile İstanbul Esenler otogarı arasında ortalama 20 saat süren yolculuk için bilet alımları online otobüs bileti ara seçenekleri kullanılarak İstanbul kalkışlı otobüs seferi bulunması sureti ile gerçekleştirilmektedir. Esenler kalkışlı Muş otobüs seferi ara seçeneklerini kullanan kişiler avantajlı fiyat seçenekleri ile yolculuk gerçekleştirebilmektedir. Günde ortalama 3 sefer düzenlenen kente yaklaşık olarak 160 TL’den başlayan fiyatlarla ulaşımın sağlanması mümkün olmaktadır. Özel bir şehir olan Muş Malazgirt Savaşı’nın kazanıldığı topraklara ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’nun kapısının Türklere açılması ile yerleşmeye başlayan Selçuklular dönemin eserlerini bu bölgede de inşa etmişlerdir. Muş’a gitmek isteyen kişilerin hava koşullarını dikkatle takip etmeleri ve mümkünse bahar ya da yaz aylarında bölgeye ulaşım sağlamaları önerilmektedir.

Muş kayak sporunun yapıldığı Güzeltepe Köyü yakınlarında yer alan kayak merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Uzun süreli sert kışların yaşandığı şehirde ortalama 5-6 ay gibi bir süre kayak yapma şansı bulunmaktadır. Muş’a özgü ve göz kamaştırıcı Muş lalesi şehrin simgesi durumundadır. Son derece şahane bir görünüme sahip olan lalelerin tanıtımı için özel bir lale festivali bile gerçekleştirilmektedir. Muş tarihi ve doğası ile turistlerin ilgisini çeken şehirler arasında bulunmaktadır. Camileri, köprüleri, eski tarihi evleri ve kaleleri ile dikkat çeken nostaljik yapılı kenti gezebilmek için en az 3 gün ayrılması gerekmektedir. Muş Kalesi bilinen en eski yapı olarak nitelendirilmektedir. Bu mekanda birçok medeniyete ait izler bulunmaktadır. Turizme kazandırılması istenen mekana daha fazla turist çekebilmek için belediye tarafından bölgede park hizmete açılmıştır.

İnanç turizminin simgesi haline gelmiş olan Muş Ulu Cami 19.yüzyılda yapıldığı sanılan bir yapı olarak bilinmektedir. Mihrabı ve kubbesi zarar görmüş son derece eski yapı günümüzde de ilgi görmektedir. Selçuklu mimarisi ile yapılmış olan Yıldızhan günümüzde 52 dükkana hizmet vermektedir. Ticari ve konaklama merkezi olarak düşünülen ve günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılan yapının alt katında kuyumcular, bakırcılar bulunurken üst katında ise otel binası hizmet sunmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir