Fener Balat Cibali Gezi Rehberi

Farklı bir mozaiğe sahip olan İstanbul değişik etnik yapılara ve dinlere ev sahipliği yapmış önemli şehirler arasında yer almakta ve semtleri arasındaki Fener Balat ve Cibali eşsiz tarihi ile birçok turist tarafından gezi planları arasında bulunmuş ve turist rehberi eşliğinde gezilebilmesi mümkün hale getirilmiştir. Fener Balat Cibali gezi rehberi ile farklı kilise, cami ve sinagogları birden keşfedebilmek eşsiz yapıları yakından görmek mümkün olabilmektedir. Tarih kokan sokaklara sahip olan semtlerden Cibali, Fener ve Balat’ın giriş kapısı niteliğini taşımaktadır. Atatürk Köprüsü’nün altından geçilmesi sureti ile kişiler Cibali’nin simgesi olan Kadir Has Üniversitesisınırlarına ulaşabilmektedir. Eski Tütün Fabrikası ve yeni üniversite binasının önünden başlayan yürüyüş turları ile kültürel birçok anıyı yaşamak mümkün olmaktadır. Bu semtte yer alan Orhan Kemal’e ait ev bu bölgenin önemli figürleri arasında yer almaktadır. Haliç’e kadar uzanan ve İstanbul’u çevreleyen Cibali Kapı ve Karakolu, geçmişin karakol binası olan Nev-i Kafe’de gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Bir diğer önemli semler arasında bulunan Fener semti İstanbul’un fethedilmesinden sonra özellikle Rumların yaşadığı bir semt haline gelmesi ile ünlüdür. Bu nedenle bütün Ortodoks dünyasının onur merkezi haline gelmiş olan ve altın varaklarla süslenmiş olan Fener Rum Patrikhanesi ve Aya Yorgi Kilisesi bu semtte bulunmaktadır. Bir diğer adı ile kırmızı Lise olarak isimlendirilen Fener Rum Erkek Lisesi Osmanlı döneminin önemli din eğitimlerini veren kurumlar arasında yer almaktaydı. Kilise olarak kullanılması için tasarlanan ve Bizans Dönemi’nden bu yana varlığını sürdüren Moğolların Meryem Kilisesi ünlü bir yapı olarak ziyaret edilmektedir.

Diğer iki semte bakıldığında en popüler olarak nitelendirilen Balat son dönemde restoran ve kafeleri ile canlı ortamlar oluşturmakta ve Osmanlı dönemindeki Musevi yerleşkesi konumu ile kültürel zenginliğe sahip olmaktadır. Bu semtte Bulgar Kilisesi, Ferruh Kethüda Camii, Ermeni Kilisesi yer almakta ve önemli tarihi eserleri içerisinde barındırmaktadır. Merdivenli Yokuş Sokak renkli ve oldukça neşeli evlerin bulunduğu bir sokak konumundadır. Dik yokuşu ve dizili evleri ile etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır. Mahalle kültürünü en iyi biçimde yansıtan Balat ÇarşısıMusevi esnafların bulunduğu ve Agora Meyhanesi’ni de barındıran özel bir mekan olarak bilinmektedir. Musevilerin yaşadığı bu semtte önemli bir din tapınağı olan Ahrida Sinagogu önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir