Hatay Aktarmasız Atatürk Havalimanı Uçak Bileti

Akdeniz kıyısında yöresel tercihleri ile ünlü bir şehir olan Hatay için başlayacak yolculuğunuzun ilk durağı Atatürk Havalimanı ise uçak biletleri seçme konusunda fazlasıyla dikkatli davranın ve tercihinizi uçuş bilgilerinde aktarmasız olduğu belirtilen seferlerden yana yapın. Ağır bavullarınız varsa aynı ülke içerisinde aktarma yapmak sizi zorlayabilir.

Hatay için söylenebilecek ilk şey Türkiye’nin güney yüzünün en uç noktasında bulunduğudur. Hatta ünlü Topraktutan Köyü de Hatay toprakları içerisine dahildir. İçerisinde 1.490.000 kişinin hayatını sürdürdüğü bu şehirde yazlar bunaltacak kadar sıcak ve kurak, kışlar ise yağışlı geçer. Ancak Akdeniz ikliminin doğal bir sonucu olarak genellikle kar yağışına rastlamak oldukça zordur.

Öte yandan Hatay gerçek bir medeniyetler geçidinin yaşandığı sayılı şehirlerden bir tanesidir. Bildiğiniz üzere Saint Pierre Kilisesi yani tarihin ilk Katolik kilisesi burada yer almaktadır. Ayrıca Titus Kaya Tüneli de oldukça ünlüdür. Bölge tarih açısından öylesine zengindir ki, yıl boyunca farklı dinlerden birçok insanın akınına uğramaktadır. Ancak tatil için kısıtlı bir vaktiniz varsa ve her yeri gezemeyeceğinizden endişe ediyorsanız Antakya Mozaik Müzesi’ne giderek sayısız eseri bir arada görebilirsiniz. Bundan farklı olarak Hatay’a üç günlüğüne de gitmiş olsanız Harbiye Mesire Alanı’nı ve İskenderun Limanı’nı mutlaka ziyaret edin. Sonuçta dinlenmeye geldiniz ve dinlenmek önce ruhunuzdan başlar.

Biz bir paragraf içerisinde tam 5 farklı yerden bahsettik. Yazarken kolay ama gezmeye kalkıştığınızda günlerinizi alacaktır. Bu yüzden de gün boyunca acıkacaksınız. E Hatay’ın da zengin bir mutfağa sahip olduğunu da biliyorsanız mutlaka lezzetlerinin tadına bakın. Mesela kağıt kebabını deneyin. Yöresel bir hazırlama teknikleri var. Ancak sonuna kadar lezzetlidir. Bir sonraki öğünde tuzlama tavuklarını ve oruklarını deneyin. Pişman olmayacaksınız. Ayrıca küflü çökeleğin hem tadına bakın hem de İstanbul’a dönerken biraz da yanınıza alın. Hatay demek bir anlamda künefe demektir. Orada yiyebildiğiniz kadar yiyin. İstanbul’da nasıl olsa aynı tadı bulamayacaksınız. Son olarak, bol bol gezin. Hatay herkesin her gün gidebileceği 15 dakikalık mesafede bir yer değil sonuçta.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir