Batman Atatürk Havalimanı Uçak Bileti Ara

Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan ve sonradan adı 81 il arasında anılmaya başlanan haliyle de o şekilde addedilen bir şehir olan Batman üzerinden Atatürk Havalimanı merkezli bir uçuş gerçekleştirmeyi planlıyorsanız ekonomik fiyatlı uçak bileti aramalarınızda toplu fiyat veren siteleri kullanabilirsiniz. Bu sayede çok daha kısa sürede çok daha verimli bir iş yapmış olursunuz.

Her ne kadar son yıllarda Hasankeyf ilçesinin sular altında kalma ihtimali ile gündeme gelse de Batman 10 bin yıllık tarihi olan bir şehirdir. Dicle Nehri kıyılarında kurulu olan bu şehir için gelen son haberlere göre Ilısu Barajı açıldığında büyük bir kısmı sular altında kalacaktır.

Şimdilik bunu sadece bir şehir efsanesi olarak kabul edelim ve biz konumuza geri dönelim. Eğer yolunuz Batman’a düşmüşse yine de gideceğiniz ilk yer Antik Kent Hasankeyf olsun. Kuruluş tarihi bilinmeyen bu yerin jeolojik yapısına bakıldığında ne kadar eski olduğu kolayca anlaşılabilinmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan mağaralar da bu teorinin en önemli kanıtları arasında gösterilmektedir.

Bir sonraki durağınız ise Memikan Köprüsü olsun. Büyük ihtimalle 6. yüzyılda Müslümanlar tarafından yapıldığı düşünülen bu köprünün antik dönemden kalma başka bir köprünün enkazı üzerine yapıldığı düşünülmektedir. Memikan Köprüsü’nün ünlü olmasının bir diğer sebebi de İpek Yolu ticaretinin bu bölgeden geçiyor olmasıdır. O zamanlarda eğer bu köprü olmasaydı Garzan Çayı’nda karşıdan karşıya geçmek hiç de mümkün olmayacaktı.

Mor Kiryakus Manastırı da mutlaka gezi rotanız içerisinde bulunsun. Zamanında yine Turabidin olarak adlandırılan ayrıca bir bölge vardı ve bu bölge Süryani Hıristiyanları Piskoposluğu tarafından kutsal olarak kabul ediliyordu. İşte bu bölgenin en uç kısmında da Mor Kiryakus Manastırı bulunmakta idi. Manastıra ilk girişinizde sizi kemerli kapının hemen üzerinde bulunan ve Süryanice olarak yazılan iki taş kitabe karşılayacaktır. Her ikisinin de ilahi metin olmaları açısından dikkatle bakmanız gerekir. Bu manastırın en önemli özelliği bölgedeki ilk manastırlardan biri olması ve daha sonra yapılan manastırlar için örnek teşkil etmesidir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir