Aydos Kalesi Pendik Gezilecek Yerler Bilgisi

Son zamanların en gözde ilçelerinden biri haline gelen Pendik için gezilecek yerlere ait bilgi arıyorsanız öncelik tanımanız gereken ilk yer uç kale olarak da geçen Aydos Kalesi ve onun kendine has özellikleridir. Peki neden Pendik denince önce Aydos Kalesinden başladık?

Aydos Kalesi, İstanbul’un en yüksek yeri olarak tabir edilmektedir. İsmini ise üzerinde bulundu Aydos Tepesinden almaktadır. Bizans dönemi yapıtlarından biri olduğu için üzerinde hala o zamanlara ait birçok iz taşımaktadır. Görkemi ve ihtişamı sebebiyle de Keçi Kalesi olarak da bilinmektedir. Eğer tarihi yapılara karşı ilgi duyuyorsanız ve fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Pendik’e gittiğinizde önce buraya uğramanız gerekmektedir.

Öte yandan Aydos Kalesini ziyaret edip başka bir ilçeye geçerseniz Pendik Höyüğü’ne haksızlık etmiş olursunuz. Bu yapıt Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 2. ve 3. derece arkeolojik sit alanı olarak ilan edilecek kadar eskidir. Ayrıca Pendik Höyüğü kuzeybatı Anadolu’daki Neolitik Çağ’a ait en eski yerleşim olması yönünden de ekstra bir önem taşımaktadır.

İstanbul’un kuruluşuna dahi eşlik etmiş olan Pendik’te daha görmeniz gören çok yer var. Bunlardan bir tanesi de kuşkusuz ki Temenye’dir. Yine bir Bizans kalıntısı ve eseri olan Temenye, eski bir yerleşim alanıdır. İlçenin 1 km kadar doğusunda yer alır ve içerisinde Hz. Yahya Kilisesi (Saint Jean Babtist Kilisesi) ile Ayios İoanis Prodromos Ayazmasını barındırmaktadır. Ayrıca Temenye sadece Bizans dönemine ait bilgiler sunmamaktadır. Alanı gezmeye karar verirseniz Rum ve Yunan dönemine ait mezarlıkları da kolayca görebilirsiniz.

Buraya kadar tamamsa, aşağıdaki yerlere de bir göz atın:
• Bizans Mezarlığı (Nekropol)
Aydınlı yolu ile Sahil yolu arasında yer almaktadır. Tarihe ışık tutan çizgisi görülmeye değerdir.
• Sultan Konağı
Osmanlı sultanlarından Abdülmecit’e ait önemli bir eserdir. Dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Bu yüzden de ilçeye tarihi açıdan değer katmaya devam etmektedir.
• Pendik çarşı ve merkezi
19 Mayıs Caddesi’nden başlayarak etraftaki tüm cadde ve sokakları gezebilirsiniz. Bu arada da alışveriş yapabilirsiniz. Ancak biraz daha oraya özgü bir yer arıyorsanız kesinlikle Pendik Viaport’a uğrayın. Akşam olup biraz da sakinlik istediğinizde ise sahile inebilir ve akşam yemeğinden sonra 9 km’lik uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tabi ki burada marinaya da bir göz atın.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir