Eminönü Balıkçısı neden meşhurdur

Eğer İstanbul ilini yaşamak ve hissetmek isteyen bir kişi gelmişken tarih ve doğal güzellikleri için Eminönü gezmeli ve lezzeti için Eminönü balıkçısına muhakkak uğramalı ve balık ekmeğin tadına varmalıdır. İstanbul kentinin tarihsel sembolü olan surlar içinde yer alan Eminönü kuzeyde Haliç, doğuda İstanbul boğazı, güneyde Marmara denizi, batıda da Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri ile çevrilidir. İstanbul’un ilk çekirdeği Bizans’ın yönetim birimlerini içine alan Byzantion kentinin tümü şimdiki Eminönü ilçesindedir, adını Gümrük Eminliği’nden alan Eminönü, İstanbul’un “Tarihi Yarımada” denilen sur içindeki iki ilçeden biridir. Cumhuriyet dönemine kadar idari bölünmeden İstanbul veya Dersaadet olarak adlandırılan yer de sur içindeki Eminönü’dür.

İstanbul’un kalbinde ve Karadeniz’le Marmara denizini birleştiren eşsiz boğaz manzarasında, Osmanlı zamanının teknelerine benzeyen kayıklarda Osmanlı asaletini hatırlatan fesli ve yelekli kişilerin elinden yiyeceğinin balık ekmek ve balığı aldıktan sonra da hemen yanındaki turşucudan şalgam suyu içerisine acılı turşu suyu karıştırarak içip ardından da tekne ile yapacağınız boğaz turu size hem İstanbul’u yaşatacak hem Osmanlı’yı yad ettirecektir. Bu tecrübeyi yaşadıktan sonra İstanbul’a her geldiğinizde veya yolunuz Eminönü’ne düştüğünde fark etmeden tadı damağınızda kalan İstanbul’un geleneksel lezzetini unutamadığınızdan kendinizi Eminönü Balıkçısında bulabilirsiniz. Hızlı servis imkanı, hijyeni, lezzeti sizi için bu mekanı vazgeçilmez kılacaktır. Tabi burada sadece yerli balıklar değil ithal balık da bulabilirsiniz.

Eminönü balıkçısından çıktıktan sonra; İstanbul’un fethinden sonra 2.Selim tarafından Mimar Sinan’ın öğrencisi Davut Ağa tarafından başlanan fakat uzun süre tamamlanamayıp 1663 yılında tamamlanmış ve İstanbul’un en güzel yapılardan biri olan Yeni Cami’yi gezebilirsiniz. Ayrıca, Osmanlı döneminde Yeni Cami’nin külliyesi içinde olan Mısır’dan ve Kahire’den gelen malların ve baharatların satıldığı günümüzde hediyelik eşyaların ve her türlü baharatın satıldığı Mısır Çarşısı’nı da gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra Ulusal Mimari’nin önemli temsilcilerinden olan Mimar Vedat Tek tarafından inşa edilen Büyük Postane’yi, yöresel lezzetlerin tadılabileceği Hocapaşa Sokak’ı, Alman Mimar Tachmund tarafından yapılan Sirkeci Tren Garı’nı, Edirne’deki Süleymeniye Camii’nin maketi olarak bilinen Rüstem Paşa Camii’ni, alışveriş için Tahtakale’ yi muhakkak ziyaret edilmelidir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir