Sultanbeyli Gezilecek Yerler Rehberi

İstanbul Anadolu Yakasında yer alan Sultanbeyli farklı rekreasyon çalışmalarının bulunduğu bir bölge olarak ön plana çıktığı için gezilecek yerler söz konusu olduğunda çok sayıda farklı tanıtım rehberi ile karşılaşmak mümkün olmaktadır. Nüfusu çok da kalabalık olmasa da son zamanlarda sürekli göç alan bir bölge olması nedeniyle çarpık bir kentleşmenin görüldüğü bir semt olarak ön plana çıkmaktadır. Orta büyüklükte bir ilçe olan Sultanbeyli, Marmara Denizine sınırı olmayan bir İstanbul ilçesidir. Kıyı şeridinin bulunmaması ayrıca çarpık bir kentleşmenin yaşanılıyor olması bölgede gezilecek yerler konusunda alternatiflerin azaldığı anlamına da gelmektedir. Ancak son zamanlardaki dönüşüm çalışmaları neticesinde farklı gezilecek alanların ortaya çıktığını da söylemek mümkün olmaktadır.

Sultanbeyli Göleti, özel bir rekreasyon çalışması sonucunda kazandırılmış olan bir gezi alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle doğal güzellik olarak ziyaretçilerin nefes alabildiği bir alan olması, bu gölete gelen insan sayısının artış göstermesini sağlamaktadır. Ayrıca söz konusu gölette yer alan sosyal tesisler sayesinde farklı programların bu alanda yapılması da mümkün olmaktadır. Hiç şüphesiz bu durum bölgede yapılacak olan kültürel faaliyetleri de arttırıcı bir durum olarak karşımız çıkmaktadır. İlçede pek çok farklı alışveriş merkezinin bulunduğu bilinmektedir. Bundan dolayı semtteki gezilecek yerler arasında alışveriş merkezlerinin de yer aldığı bilinmektedir. Bu alışveriş merkezlerinde hem eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek hem de alışveriş yapmak mümkün olmaktadır.

Sultanbeyli Belediye Özel Çekimi

Sultanbeyli’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının varlığı; bölgenin farklılaşmasında ve zaman içerisinde bir çekim merkezi olarak ön plana çıkmasında etkili olmaktadır. Bundan dolayı bölgeden yakın zaman içerisinde yatırım amaçlı olarak konut ve arsa satın alanların sayısında ciddi bir oranda artış da yaşanmaktadır. Yine Aydos Ormanı ve Aydos Tepesi gibi yerler ilçenin en beğenilen alanları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra farklı mesire alanlarının da varlığı bölgedeki gezilecek yerlerin sayısını arttıran bir olgu olarak karşımıza çıktığı bilinmektedir. Ayrıca festival ve şenliklerin sayısının fazla olması bölgede önemli bir hareketliliği mümkün hale getirmektedir. Bundan dolayı Sultanbeyli ilçesinin gelecekte etkili bir cazibe merkezi olabileceği ön görülmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir