Deniz havası için Florya sahili

Sizlerde deniz havası alarak rahatlamak isteyenlerdenseniz nezih yapısıyla Florya sahili en güzel ve parlak tercihtir, deniz havasının insan psikolojisi üzerinde huzur verici rahatlatıcı, ferahlatıcı ve tedavi edici yönü olduğu herkes tarafından bilmektedir. İstanbul halkı, denizi olan, denize ve sahiline ulaşımı çok kolay bir şehirde yaşadıklarından ve ziyarete gelenler de bu mutluluğa ulaşabildiklerinden dolayı çok şanslıdır. Florya, Marmara Denizi kıyısındaki İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan, Basınköy ve Şenlikköy mahallerinden oluşan, Bakırköy ilçesine bağlı, ulaşımın oldukça rahat olduğu, özellikle romatizma rahatsızlıkları olanlara iyi gelen kumu ile ünlü bir sahil semtidir.

Kaçamak yaparak Florya sahilinde bir gün geçirmek ve şifa kaynağı olan kumundan istifade etmek isteyenler için Güneş ve Menekşe plajları güzel tercih olacaktır. Doktor Neşet Ömer, Ulu Önder Atatürk’e son dönemlerinde havasının hastalığına iyi geleceğini düşündüğü için Florya’ya taşınmasını tavsiye etmiş, bunun üzerine 43 gün gibi kısa bir sürede sahilden 70 metre ileride köprü ile kıyıya bağlanmış kazıklar üzerine oldukça sade ve mütevazi bir köşk yapılmıştır. Geniş salonu, kütüphanesi, dinlenme ve yatak odaları bulunan ilgi çekici ve şirin yapısıyla Florya Atatürk Köşkü Pazartesi ile Perşembe günü hariç 09:00 ile 16:00 saatleri arasında tam 2.5 TL, indirimli 1 TL’ye ziyaret edilebilir.

Karadeniz,  Kızıldeniz, Atlas Okyanus’u gibi bölümleri ve daha birçok alanı ile sualtı dünyasını keşfedebileceğiniz dünyanın ilk tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum ve bünyesinde bulunduğu alışveriş merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Oldukça bakımlı ve güzel Florya sahilinden ünlü Hamam Sokağını izleyerek varacağınız 1930 yıllarının başında Atatürk’ün emri ile kurulan Florya Atatürk Orman’ında yapacağınız doğa yürüyüşü ile üzerinizdeki negatif elektriklerden kurtulabilirsiniz. Sahilde yemyeşil bir koru içerisinde, müthiş deniz manzarası, sade ve şık döşemeleri, çocuk parkı, restoran ve self-servis kafeteryasında oldukça uygun fiyatlar sunan İBB Sosyal Tesislerini ve sahil şeridinde bulunan Beyti Kebap, Uludağ Kebap Ziya Şark Sofrasından birini yemek alanı olarak tercih edebilirsiniz.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir