Kağıthane Güzel Yerleri ve Gezi Rehberi

İsmini 1512 yılına kadar bölgede bulunan kağıt değirmeninden alan Kağıthane günümüzde güzel tarihi yerlerinin yanı sıra hızlı bir şekilde ketleşme süreci ile İstanbulun gözde semtleri arasında yer aldığı için gezilecek güzel yerleri konusunda oldukça iddialı ve gezi rehberi konusunda da oldukça etkili bir semt olarak göz doldurmaktadır.. Avrupa yakasında yer alan Kağıthane ilçesinde birbirinden güzel tarihi ve turistik mekanların bulunduğu bilinmektedir.

Kağıthane, tarihi yerler açısından oldukça zengindir. “Uğurlu yer” anlamına gelen Sadabad Sarayları, Osmanlı Lale Devri döneminde Kağıthane bölgesinde yer almaktaydı. Sürekli yıkılıp inşa edilen saraylar 1952 senesinde İstihdam Okulu olarak faaliyete başladı. Günümüzde ise Kağıthane Belediye binası olarak kullanılmaktadır. Hasbahçe Mesire Alanı, Kağıthane ilçesinin en büyük yeşil alana sahip mekanıdır. Hasbahçe Mesire Alanı içerisinde piknik yerleri, çardaklar, koşu alanları, gölcükler bulunmaktadır. Sadabad sarayları yanında yapılmış Sadabad camii de ilçenin tarihi eserlerindendir. Günümüzde Azziye Camii olarak bilinen tarihi yapı, 1998 yılında restore edilmiştir. Yeni Çeşme, diğer adıyla II Abdülhamid Çeşmesi, Sadabah cami yanında inşa edilmiştir. Sonraki yıllarda dağılıp yıkılan çeşme, 1974 senesinde restore edilmiştir. Poligon Çeşmesi, günümüze kadar gelip çıkamamış Poligon sarayının bahçesinde saray işçisi olan 3 kişi tarafından yapılmıştır. 1970 yıllarında çeşme yıkılsa da kalıntıları üzerinden yeniden restore edilip günümüze kadar gelmiştir.

Kağıthane Köyü, Kağıthane isminin geldiği yerdir. Bizans döneminde köy çevresinde kağıt atölyeleri bulunmuştur. Aynı zamanda köy tarihi Romalı’lara kadar dayanmaktadır. Osmanlı döneminde yeniçerilerin kullandığı ve atların kaldığı yer olan Karakolhane Koğuşu da ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılardandır. Günümüzde restore işlemi devam etmektedir. Kağıthane Müzesi de ziyaret etmek ve tarih bilgilerimize katkı sağlaması açısından güzel bir yerdir. Müze bünyesinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait 141 tarihi eser bulunmaktadır. Kağıthane ilçesinin zamanında tarihi yapılarından olan Sıbyen Mektebi de daha sonra müze ve kütüphane olarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Müze, tarihi eserlerle birlikte tarihi fotoğraflar ve dökümanlar da içermektedir. 1531 yılında Daye Hatun tarafından inşa ettirilen Daye Hatun Camii, Kağıthane’nin ilk camiisi olmuştur. Restavrasyonu 2012 yılında yapılmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir