İstanbul Fatih İlçesine Nasıl Gidilir

İstanbul ilinin güzelliğiyle ön plana çıkan Fatih ilçesine pek çok nedenden ötürü çok sayıda ziyaretçi geldiğinden dolayı Fatih semtine nasıl gidilir tarzında soruların sıkça dillendirildiği bilinmektedir. Kültürel, tarihi ve eğlence mekanları ile büyük ilgi gören Fatih ilçesine ulaşım da oldukça kolaydır. Fatih ilçesinin gezip görülmesi oldukça keyifli olan tarihi yerlerinin sayısı oldukça fazladır. Bu durum beraberinde ilçeye olan turistik gezilerin sayısının da artmasına neden olmaktadır.

İlçe, Doğu Roma İmparatorluğu zamanında önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Tarihi geçmişinden dolayı ilçe içerisinde birçok tarihi yapılar da bulunmaktadır. Eski adıyla Simkeşhane olarak bilinen Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen kütüphane, Fatih’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başındadır. Kütüphane içerisinde, yaklaşık 44 bin kitap bulunmaktadır. Pazar günleri hariç diğer günlerde 08: 00- 17: 00 arasınnda açık olan kütüphane, Ordu Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Beyazıt Hamamı ile karşı karşıya konumdadır. Topkapı Saray Müzesi olarak bilinen, yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlıların idare edildiği saray olan Topkapı Sarayı, Osmanlı padişahlarının sarayı olmuştur. Her dönem, çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Topkapı Sarayı, ilçe sınırları içerisinde Sarayburnu’da yer alıyor. Saraya,Kabataş- Bağcılar tramvay hattı sayesinde ulaşım mümkündür. Bir diğer tarihi eser olan Süleymaniye Camii, Mimar Sinan tarafından 1551-1558 yılları arasında inşa edilmiştir. Camiinin 4 adet minaresi bulunmaktadır. Osmanlı döneminin en önemli yapılarındandır. Süleymaniye Camii, Prof. Sıddık Samı Onar cad. bulunmaktadır.

Iki dine ev sahipliği yapmış olan muhteşem ve esrarengiz Ayasofya Müzesi de ilçe içerisinde bulunur. Ayasofya Müzesi, Bizans döneminde kilise, Osmanlı döneminde ise camii olarak kullanılmıştır. Müzenin sanki havada asılı gibi duran kubbesi ve iç süslemeleri, daha bir esrarengiz atmosfer yaratıyor. Tramvay (Bağcılar Kabataş tramvay hattı), tren(Halkalı Sirkeci hattı), otobüs ile İstanbul’un her yerinden müzeye ulaşım mümkündür.Rezan Has Müzesi, Fatih’in en önemli müzeleri arasındadır. Çok eski tarihlere dayanan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Kadirhas Caddesi Haliç’de bulunmaktadır. 09: 00- 18: 00 arasında hergün hizmet vermektedir. Aya Yorgi Pratikhane Klisesi, İstanbul’un en tarihi yerlerinden olan Fener’de bulunmaktadır. Kilise içerisinde kütüphane vardır. Aynı zamanda, İsa’nın zincirlenerek kırbaçlandığı kutsal taş olduğu iddia edilen taşın da burada bulunduğu söyleniyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir