Beyoğlu Gezilecek Yerler ve Restoranlar

İstanbul ilinin Avrupa Yakası bölgesinde yer alan ve eski Bizans döneminden bu yana şehrin ana merkezi olarak bilinen Beyoğlu hem tarihsel hem de kültürel açıdan gezilecek birçok yerler ile farklı lezzetlerin bulunduğu restoranlar konusunda oldukça iddialı bir semt olarak iddialı bir konumdadır. Kendine has bir atomsfere sahip restoranlar ve lüks alışveriş merkezleri ile de oldukça kalabalık olan ilçe, her dönem hatırı sayılır miktarda turist ağırlıyor.

Beyoğlu, eski adıyla Pera olarak bilinen ve geçmişi çok eskilere dayanan ilçe, tarihi ve modern yapıları bir araya getiriyor. Beyoğlu sokaklarında birçok restore edilmiş, 19. ve 20. yüzyıla ait mimari yapılar bulunmaktadır. İstiklal ve Cihangir gibi İstanbul’un en bilindik caddeleri Beyoğlu’da bulunur. Beyoğlu’nun gezilecek yerlerinden bahs edecek olursak, Taksim bunların başında gelir. İstanbul gitmeyen insanların bile ismini duyduğu Taksim, lüks restoranları, eğlence mekanları, kafeleri, parkları ile günün her saati oldukca kalabalıktır. Gezi Parkı, İstiklal caddesi burada bulunmaktadır. Çoğu kartpostallarda bulunan, birçok ressama ilham kaynağı veren, Türkiye’nin simgesi haline gelmiş tarihi Galata Kulesi de Beyoğlu’da bulunmaktadır. Bizanslar döneminde fener kulesi, Osmanlı döneminde ise yangın ve zindan kulesi olarak kullanılan kule, semtin tarihi başyapıtıdır, diyebiliriz. Birçok sergilere ev sahipliği yapan Pera Müzesi, Tepebaşı semtinde bulunmaktadır. Tarihi bir binada yer alan Pera Müzesi’de her dönem konserler verilmekte ve eğitim merkezleri faaliyet göstermektedir.

Beyoğlu’nun Galata semtinde yerleşen Arap Camii, tarihi mimarisi ile dikkat çekmektedir. Galatasay Müzesi, Galatasaray Lisesi, Galatasaray Hamamı ve Türvak Sinema Merkezi de Beyoğlu’nun önemli yerlerindendir. Aynı zamanda, Beyoğlu bu kadar gezilecek mekanın yanı sıra, farklı konseptlerde, her zevke uygun yemek yerleri da sunmaktadır. Saray Muhallebicisi, Beyoğlu’nun en eski mekanlarındandır. Tarihi 1860 senesine kadar dayanıyor. Lezzetli tavuk gövsü ve diğer tatlıları ile meşhurdur. Açık havada, özellikle de yaz akşamlarında lezzetli yemeklerin keyfini çıkarabileceğiniz bir diğer mekan Nevizade Sokağı’dır. Sokak oldukca geleneksel bir atmosfere sahiptir, aynı zamanda birçok turist tarafından da ziyaret edilir. Bir diğer tarihi mekan, Çiçek Pasajıdır. Pasaj içerisinde çeşitli restoranlar,eğlence mekanları bulunmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir