Selimiye Kışlasının Tarihi Önemi

Osmanlı Devleti için batılılaşmanın ilk örnekleri arasında yer alan Selimiye Kışlası geleneksel görünümden sıyrılarak farklı bir tipoloji örneği olarak mimar Balyan tarafından yüzyıllar öncesinde tasarlanmıştır. Selimiye Kışlası’nın tarihi önemi sorgulandığında ilk olarak ilk batılı tarzda inşa edilen bir yapı olduğundan bahsetmek mümkün olurken yanı sıra Kırım Savaşı sırasında yaralı İngiliz askerleri için tahsis edilen bir sağlık merkezi haline dönüştürülmüş olması da bir diğer önemli huşular arasında yer almaktadır. Geleneksel yapının kırılma noktalarından biri olan Selimiye Kışlası içerisinde Askeri Okul Müzesi ve Florence Nightingale Müzesi’ni barındırmaktadır. Kışlanın ilk tarihine bakıldığında 3. Selim’e kadar dayandığı görülmektedir. Nizam-Cedid askerlerine özel olarak inşa edilen bu yer 2. Mahmut ve Sultan Abdülmecid tarafından dönemlerinde yeniden inşa ettirilmiştir.

İstanbul’un Anadolu Yakası Üsküdar ilçesinde bulunan kışla tarihte çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzdeki görünümüne 2.Mahmet zamanında ulaşan yapı içerisinde 19 yüzyıl mobilyalarına ve dinlenme alanlarına rastlamak mümkün olurken Kırım Savaşı sırasında hemşireliği ile akıllarda yer eden ve bugüne kadar namı ulaşmış olan Florence Nightingale Müzesi yer almaktadır. Dönemin askeri ortaokul geçmişini anlatan eşyalarının yer aldığı müzelerde etkili parçalar yer almaktadır. Kışlanın dört köşesinde bulunan kulelerde ziyaretçilerin gezebilecekleri biçimde düzenlenmiştir. Tüm bu alanlar belli bir zaman içerisinde restorasyona tabi tutulmuştur. Yapının iç avlusunda spor merkezi, yemekhane ve helikopter sahaları da yer almaktadır.

Kırım Savaşı döneminde hastane olarak kullanılan Selimiye Kışlası’nda o dönem Lambalı Kadın unvanı ile İngiliz askerlerine hemşirelik yapan Florence Nightingale çığır açan yaklaşımları ile bugün bile adından söz ettirmektedir. Geçmişte yaptığı vefakar hizmetleri için bu yapı içerisinde müzesi olan Nightingale İngiliz asıllı ve ilk hemşirelik okulunu Fransa’da açan kişi olarak bilinmektedir. Osmanlı tarihi ile buluşması ve çalışmalarının dönem yapısına katkı sunması da Türk tarihi açısından son derece önemli olmaktadır. Birçok mekanı içerisinde barındıran bir küllüye olarak tasarlanan Selimiye Kışlası son olarak 2017 yılı itibari ile restorasyon çalışmaları için güvence altına alınmıştır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir