İstanbul Eski Şark Müzesi

Anadolu ve Mezopotamya yöresine ait Yunan ve Mısır gibi uygarlıkların yanı sıra İslamiyet öncesi dönemin eserlerinin yer aldığı Eski Şark Müzesi günümüz Fatih ilçesinin Gülhane bölgesinde konumlanmış olup İstanbul kentinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalar içerisinde bulunmaktadır. Osman Hamdi Bey tarafından inşa ettirilen yapının kullanım amacı ise Güzel Sanatlar Akademisi olarak değerlendirilmesini sağlamaktır. 19. Yüzyıldan itibaren yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik kalıntılar ile ortaya çıkarılan pek çok eser Osmanlı Devleti döneminde İstanbul’a getirilmiştir. Müzede bulunan tarihi eserler içerisinde Kadeş Anlaşması, tablet arşivleri ve Istar Kapısı bulunmaktadır.

Gelecek dönemler ile birlikte Mimar Sinan Üniversitesi bünyesinde varlığını devam ettiren müze mimarı Alexander Vallaury olup 1917 yılı itibariyle müzede yer alan akademi kısmının başka bir yere taşınması ile birlikte yapı müzeler müdürlüğüne bağlı hale getirilmiştir. 1917 döneminin müze müdürü Halil Edhem Bey ve Alman görevli EckhardUnger gibi isimlerin ortak çalışması sonucu Yunan ve Bizans uygarlıklarına ait eserler ayrı kısımlarda sergilenmeye başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı’nın başladığı dönemlerde müze boşaltılmış olup Osman Sümer’in yaptığı çalışmalar ile birlikte tekrar eski görünümüne kavuşturulmuştur. Belli bir aradan sonra 1974 yılında tekrar ziyarete açılan müzenin son bakım çalışmaları 1999 yılında yapılmıştır.

Saat 09.00 ile 17.00 arasında misafirlerini ağırlayan müzeye 10 lira bedel ödeyerek girebilmek mümkün olup 18 yaş altı ve 65 yaş üstü TC vatandaşları ücretsiz ziyaret hakkına sahiptir. Pazartesi günleri kapalı olan müzeye son dönemlerde geliştirilen müze kart uygulaması ile girebilmek de mümkün olup vapur ve tramvay, halk otobüsleri gibi ulaşım seçenekleri ile Kadıköy, Üsküdar gibi noktalar üzerinden kısa sürede ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Kurumsal web sitesi ve iletişim bilgileri de bulunan müze ile ilgili detaylı bilgi alabilmek ve akla gelen sorulara cevap bulabilmek mümkündür. Müze her yıl pek çok yerli ve yabancı turist tarafından yoğun bir şekilde rağbet görmektedir. Müze kart sahipleri için oldukça uygun fiyatlı olarak pek çok müze gezilebildiği gibi bu müzede gezilebilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir