İstanbul Ayasofya Müzesi Nerede

İstanbul kentinde turistik noktalarından birisi olan Ayasofya Müzesi Nerede diye bakıldığı zaman Fatih ilçesinin Sultanahmet mevkiinde yer aldığı gözükmektedir. Bizans Devleti döneminde imparator 1. Justinyen tarafından imar emri verilen Ayasofya, 532 ile 537 yılları arasındaki dönemde inşa edilmiş olup günümüzde tarihi yarımada olarak nitelendirilen bir konumda bulunmaktadır. Yapının ismi eski Yunan kültüründe Kutsal Bilgelik veya İlahi Bilgelik anlamlarını taşımaktadır. Ortodoks mezhebine mensup olan Hristiyan halk için önemli bir mabet sayılan Ayasofya muhteşem yapısı ve görkemli mimarisi sayesinde dünya harikası konumunda bulunmaktadır. Müzesinin dünya harikası olarak kabul görmesinde Philton etkili olmuştur.

916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan Ayasofya Müzesi, 1453 yılında İstanbul kentinin Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesiyle birlikte dönemin padişahı Fatin Sultan Mehmet’in emriyle camiye çevrilmiştir ve Osmanlı egemenliğinde 482 yıl boyunca cami olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı sonrasında yapılan çalışmalar ile birlikte 1935 yılında alınan karar doğrultusunda müze olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Yaz sezonu içerisinde saat 09.00 ile 19.00 arasında ziyaretin mümkün olduğu bölgeye kış döneminde ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında girebilmek mümkündür. Giriş ücreti olarak konuklardan 30 lira ücret talep edilmekte olup girişlerin daha uygun hale gelmesi için müze kart uygulamasından yararlanmak faydalı bir davranış olacaktır.

Pazartesi günleri kapalı olan Ayasofya Müzesi 18 yaş altında yer alan çocuklar ve gençler için ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Müzenin bulunduğu bölgeye ulaşabilmek için farklı seçenekler bulunmakta olup Bağcılar Kabataş tramvay hattını kullanarak en kısa sürede varış sağlanmaktadır. Tren ile yapılacak ziyaretlerde ise Sirkeci bölgesine ulaşmak gerekmektedir. Anadolu yakasından ise Kadıköy ve Üsküdar gibi destinasyonlar üzerinden vapur seferleri ile tramvay bölgesine ulaşım sağlanabilmektedir. Araçlar için otopark imkanının olmadığı bölgeye toplu taşıma yöntemlerinden birini tercih etmek suretiyle ulaşmak gerekmektedir. Özellikle hafta sonu gerçekleşen tur etkinlikleri ile birlikte bölgede yoğunluk oluşmaktadır. Büyün bu bilgiler ışığında Ayasofya müzesinin İstanbul’un ve ülkemizin önemli simgelerinden birisi olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda dünya genelinde de günde güne artan bir üne sahiptir.

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir