Haseki Hürrem Hamamı Tarihçesi

Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Cami lokasyonu arasında bir bölgede bulunan Haseki Hürrem Hamamı Osmanlı Sultanı Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Hatun tarafından 1556 yılı itibariyle inşa ettirilmiş olup tarihçesi nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Mimar Sinan tarafından projelendirilen ve imar edilen bu görkemli yapı 1910 yılına kadar kullanılmış olup bu tarihten itibaren kapatılmış ve farklı zaman dilimleri içerisinde mahkumların konakladığı, benzin ve kağıt gibi ürünlerin depolandığı bir yer haline gelmiştir. Hamam 1957 yılında başlayan çalışmalar doğrultusunda restore edilerek halı satış mağazasına dönüştürülmüştür. Çifte hamam şeklinde imar edilen yapının uzunluğu 75 metre olup kadın ve erkekler için aynı eksen üzerinde konumlandırılmıştır.

Hamam duvarlarının inşasında kesme taş ve tuğla gibi malzemeler kullanılmış olup soyunma bölgelerinde ise sivri kemerler tercih edilmiştir. Kapılara ait kubbelerde kurşun kaplama işlemi yapılırken kubbe ve revak gibi bölümlerin tavan kısımlarına tuğla süslemesi yapılarak görsellik artırılmıştır. Haseki Hürrem Hamamı içerisinde hamam haricinde restoran ve kafe gibi bölümler de yer almakta olup hamam kısmı da kendi içinde yapılandırılmıştır. Özel odalar, kuaför ve masaj odaları gibi lüks hizmetlerin verildiği soğukluk bölümü dinlenmek ve keyif yapmak isteyen konuklara hitap edecek niteliktedir. Osmanlı taşları kullanılarak imar edilen tuvaletleri ile dikkat çeken Ilıklık kısmında ise keseleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Göbek taşı ve eyvan gibi kısımlara ev sahipliği yapan Sıcaklık bölümünde ise ortam sıcaklığı 50 dereceye kadar çıkabilmekte olup buhar odası niteliğinde değerlendirilebilmektedir. Günümüzde bu kısımda köpük masajı uygulaması da yapılmaktadır. Yaz döneminde 07.00 ile 24.00 saatleri arasında hizmet sunan Haseki Hürrem Hamamı kış döneminde mesaisini azaltmakta olup saat 08.00 ve 22.00 arasında misafirlerini ağırlamaktadır. Hamam ücretleri ise 35 dakika için 85 Euro, 90 dakika için ise 170 Euro şeklinde olup kalınan sürelere bağlı olarak sunulan hizmetlerde de artış yapılmaktadır. Tramvay, tren ve otobüs seferleri ile ulaşmanın mümkün olduğu bölgeye en hızlı şekilde gitmek için tramvay ulaşımı tercih edilmelidir. Haseki Hürrem Hamamı tarihi öneme sahiptir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir