3. Ahmet Çeşmesi Mimari Özelliği

Sultan Ahmet Çeşmesi olarak bilinen seçkin yapı İstanbul Topkapı Saray yanında padişah sarayı önünde yer almaktadır ve barok üslubu ile mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilmiştir. Mimari özelliği ile dikkatleri üzerine çeken yapı en güzel çeşme örnekleri arasında yer almaktadır. Lale Devri Padişahı 3.Ahmet tarafından 18.yüzyılda tasarlatılmış rokoko üsluplu camii geniş bir çatı altında toplanarak som mermer kullanılarak yapılmıştır. 5 kubbesi olan camide dört çeşme ve köşelerinde de üçer yüzü bulunan dört sebili yer almaktadır. Kurşunla kaplanmış çatısındaki kubbelerinde altınlar yer almaktadır. Ayasofya’ya bakan tarafında altın yaldızla yazılmış olan yuvarlak bir madalyon ve tunç bir musluk bulunmaktadır. Mermer aynalı taşların yanları kabartma çiçek desenleri ile donatılmıştır. Doğadan esinlenerek yansıtılması eşsiz örnekler kategorisinde yer almasına sebep olmaktadır.

3.Ahmet Çeşmesi’nin her iki yanında da birer tane mihrap ve ön yüzlerinde çeşme beyitleri yer almaktadır. Ön yüze yazılmış beyitler tek satır halinde bakır yeşili ile kırmızı profilli bir çerçeve içerisine yazılmıştır. Bu beyitte; çeşmenin suyunun içilmesi ve sonrasında padişah 3.Ahmet’e dua edilmesi telkin edilmektedir. Görsel açıdan fazlası ile zengin olan yapı köşelerinde bulunan yuvarlak şekilli sebiller ile ihtişamlı bir görüntü oluşturmaktadır. Yanı sıra çiçek kabartmaları olan yüzündeki altın yıldızlar 56 mısrayı işaret etmektedir. Çatısının saçaklarında yer alan motifleri çeşmenin tamamını sararak sanatsal özelliğini arttırmıştır. Bizans Döneminde farklı bir isimle anılan çeşme dönemin önemli eserleri arasında yer almaktadır.

Geçmişin ender mirasları arasında yer alan 3.Ahmet Camii sahip olduğu kubbeleri ile göz kamaştırırken, taşları ve bronz işçiliği ile dönemin mimari yeteneğinin ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtlamaktadır. Kabartmaları ve hat yazıları ile Osmanlı’nın en önemli yapıları arasında yer alan çeşmenin yer bir yerinde ciddi emekler sarf edilmiştir. Sanat eseri olarak nitelendirilen 3.Ahmet Camii günümüzde dahi eski muazzamlığı ile ihtişamını gözler önüne sermektedir. Dönemin Padişahı 3.Ahmet’in de mimari yapıya duyduğu özel ve intizam çalıştığı mimar Mehmet Ağa’a verdiği önemden anlaşılmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir