Beyazıt Meydanı neden önemlidir

Yüzyıllarca medeniyet merkezi olan Beyazıt Meydanı tarihe başkentlik sıfatı ile geçmiş İstanbul’un 1600 yıldan fazla bir geçmişi olan büyük meydanlarından Beyazıt günümüzde de önemini korumaktadır. Milattan sonra 393 yılında inşa edilen meydan, Osmanlı döneminde de Daire-i Umur-u Askeriye yani genelkurmay başkanlığı yapılanması, dönemin en büyük ticaret merkezi olan Kapalıçarşı, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray, Sandal Bedesteni ve Beyazıt Camiinin bulunması nedeni ile önemini artırmış olup günümüzde bir çok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı döneminde burada bulunan sarayın yerini günümüzde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü almıştır.Üniversite girişindeki anıtsal kapı ve kampüs bahçesinde yer alan yangın kulesi ise on dokuzuncu yüzyılda inşa edilen yapılardandır.

Girişi Beyazıt Meydanında bulunan İstanbul Üniversitesinin kurulması ile birlikte meydan Türkiyat Enstitüsü, Beyazıt Halk Kütüphanesi ve Belediye kitaplığı gibi bir çok kültürel mekana da ev sahipliği yapa gelmiştir. Osmanlı ekonomi ve ticari yaşamının önemli yapıtlarından olan kapalı çarşının burada bulunuyor olması geçmişte yerli ve yabancı bir çok tüccarın uğrak yeri olduğu gibi günümüzde de bir çok yerli ve yabancı iş adamını ağırlamanın yanında turistik amaçlı gelen misafirleri ağırlaması bakımından önemini korumaktadır. Halen kapalı çarşı döviz ve altın piyasasının ülke ekonomisindeki yeri azımsanmayacak derecede büyüktür. Kapalı çarşıdaki ekonomik işlem hacminin ülkedeki reel piyasalara yön veren yapısı varlığını günümüze kadar taşımıştır.

Tarih boyunca yıkım, istimlak, yeni inşaat gibi bir çok imari faaliyete konu olan Beyazıt Meydanı bir çok estetik operasyon geçirmekle birlikte her zaman işlek ve canlılığını korumuştur. Zaman içinde Beyazıt camiinin dış avlusu yıkılarak kapalı çarşıya ve meydana dahil edilmiş ancak bu bölgede salaş dükkanların çoğalmasından sonra tekrar bir yıkıma uğrayarak bu dükkanlar yıkılmıştır. Beyazıt meydanının on dokuzuncu yüzyıldan bu yana bir çok toplumsal harekete, siyasi eylemlere ve öğrenci yürüyüşlerine mekan olduğu görülmüştür. Tarihi dokunun yoğun olduğu, turistik gezilerin, ekonomik ve kültürel yaşamın, siyasi ve sosyal hareketlerin bu denli yaşandığı bir meydan olan Beyazıt Meydanı ülkemizdeki yaşamın, özellikle İstanbul’un bir özetini bünyesinde barındırmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir