Kadıköy gezilecek yerler

İstanbul’un en büyük ve de en gelişmiş ilçelerinden biri olarak gösterilen Kadıköy gezilecek ve güzel vakit geçirilecek yerler bakımından sayı olarak oldukça fazla mekana ve gezilecek tarihi yerlere sahiptir. Kadıköy İstanbul’un Anadolu yakasında bulunmakta ve gezilecek yerler konusunda gezenlerin sıkıntı çekmeyecekleri bir ilçedir. Güney tarafından ve batı tarafından Marmara Denizi’ne komşu olduğu için tarihi güzelliklerinin gezilmesinin yanında deniz ile ilgili de pek çok faaliyette bulunmanız mümkün olmaktadır. Kadıköy’e deniz tarafından bakıldığında göze çarpan devasa binalardan biri de Haydarpaşa Garı’dır. Bu gar geçmişte çok İstanbul için oldukça önemli bir mekan olmuştur. Haydarpaşa Garı’nı Alman Mimarlar Otto Ritter ve Helmuth Cuno inşa etmişlerdir. Denizden bakılınca görülen diğer yapılar bir diğer yapı da Florence Nightingale anısına inşa adilmiş olan Selimiye Kışlası’dır.

Kadıköy’de gezilecek diğer mekanlar Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi’dir. Bu iki cadde her zaman kalabalık olmaları ile ünlüdür. Bu caddelerde alışveriş mekanları ile birlikte çok sayıda kilise bulunmaktadır. Kadıköy Çarşısında bulunan Tellalzade Sokağı’nda sahaflar ve antikacılar yer almaktadır. Bahariye Caddesi’de Sanatçılar Sokağı’nda birçok sanatçının eserlerini oluşturduklarına şahit olmak mümkündür. Bu eserler arasından beğendiklerinizi satın alabilmektesiniz. İstanbul’u tepeden izlemek isterseniz Kadıköy’de yapabileceğini en eğlenceli etkinliklerden biri olarak Türk Balon’a binerek İstanbul’u tepeden izlemeniz olacaktır.

Kadıköy’de sahil çok uzun bir şerit halinde uzanmaktadır. Moda sahilinden ve Yoğurtçu Parkı’ndan yürüyüş yapılarak uzun bir deniz havası alınabilir. Bu sahil şeridinde yürüyüş yaparak Moda sahiline ulaşarak burada Barış Manço’nun evini gezebilmektedir. Müze haline getirilmiş evde Barış Manço’nun tüm hatırası yaşatılmaya çalışılmıştır. Buradan biraz daha sanat isteyenler için Süreyya Operası denilen 1924 yılında yaptırılmış olan tarihi opera binası gezilebilir. Kadıköy’ün simgesi olan Kadıköy Boğa Heykeli’ni de gezmeden bu ilçeden gitmek uygun olmaz. Almanya Kralı II. Wilhelm Boğa Heykelini Osmanlı İmparatorluğu’na hediye olarak yaptırıp göndermiştir.
Kadıköy gezilecek mekanlar açısında ve özellikle gece hayatı konusunda oldukça zengin bir ilçedir. Bu ilçede gidilebilecek pek çok gece klübü ve bar bulunmaktadır. Barlar sokağında bulunan bu mekanlar özellikle Cuma ve cumartesi gecesi oldukça yoğun olmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir