Balıkçı kasabası Anadolu kavağı tanıtımı

Beykoz ilçesine bağlı küçük bir balıkçı kasabası olan Anadolu kavağı İstanbul boğazının Karadenize açılmadan önceki bölümünde Yuşa tepesinin kuzeyinde yeni açılan Yavuz Sultan Selim köprüsünün güneyinde yer alır. Temel geçim kaynağı balıkçılık olan kasaba bu özelliğini günümüzde de sürdürse de İstanbul’da çalışan ve şehir dışına tatile gitme imkanı bulamayanların uğrak yeri haline geldiğinden balıkçılığı turizmle birleştirerek balık restoranları ile nam salmış bir nostaljidir. Her mevsim misafirleri olan kasaba halkı sonbaharı lüfer mevsimi diye adlandırır. Bu mevsimde lüfer sever İstanbullular hem şehrin stres ve gürültüsünden uzaklaşmak hem de sakin bir balıkçı kasabasında vakit geçirip çevredeki güzelliklerde dinlenmek üzere Anadolu kavağına gelirler.

Anadolu kavağı sahile sıfır evleri, evlerin önündeki kayık, bot ve tekneleri ile eski istanbuldan bir silueti canlandırmaktadır.  Anadolu kavağına gelen ziyaretçiler genellikle temiz deniz havası eşliğinde lezzetli balık çeşitlerinden tatmak, kasaba meydanında dolaşmak, Yoros kalesini gezdikten sonra eşsiz boğaz manzarasına karşı çaylarını yudumlamak gibi aktivitelerle dolu bir gün geçirirler. Sahil kıyısından yukarılara tırmanarak ulaşılan Yoros kalesi çok güzel bir manzaraya sahip olduğundan fotoğraf meraklılarının ilgi odağıdır. 810 yıllık geçmişe sahip Yoros kalesi Roma, Bizans ve Osmanlı Devleti tarafından kullanılmıştır. Boğaz girişini kontrol altına almak amacıyla kullanılmış olan ve tarihte Ceneviz kalesi olarak da adlandırılan Yoros kalesi İstanbul kültürel miraslar listesinde yer almaktadır.

Sakin bir balıkçı kasabası olan Anadolu kavağına deniz yolu ve kara yolu kullanılarak gelinebilir. İETT otobüsleri ile buraya gelmek isteyenler Kavacık Anadolu kavağı seferi yapan 15A numaralı otobüse Kavacık Dörtyol durağından binerek gelebilirler. Sarıyer’den düzenli olarak Anadolu kavağına vapur seferleri yapılmaktadır. Eminönü’nden kalkan boğaz turu vapurları ile de Anadolu kavağına gitmek mümkün. Geçmişte Anadolu kavağında yapılan sandal gezilerine atfen Mehtap gezisi olarak adlandırılmış olan ve yaz mevsiminde Bostancı ile Anadolu kavağı arasında

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir