Atatürk Havalimanı Yemek servisi

Uçak yolculuklarında önce ya da sonra yolcuların en fazla ihtiyaç duydukları yemek ve içecekler olup yolcular bunlara rahat bir şekilde ulaşmak istemektedir. Atatürk Havalimanı dünyanın en fazla yolcu misafir eden havalimanları arasında yer almakta ve bundan dolayı da yolculara yiyecek, içecek konusunda farklı seçenekler sunmaktadır. Atatürk Havalimanı yolcuların geldikleri ya da gitmek istedikleri yere göre iki ayrı bölüme ayrılmış olup yurtiçinde yolculuk edenler iç hatlar terminalinde bulunurken, yurtdışı yolcuları ise dış hatlar terminalinde bulunmaktadır. Bu bölümlerde kendi içince gelen ve giden yolcular için iki farklı bölüme ayrılmıştır. Böylelikle Atatürk Havalimanı dört farklı bölüme ayrılmış olup bu bölümlerin tamamında yiyecek içecek servisi yapılmaktadır.

Atatürk Havalimanının dış hatlar gelen yolcu bölümünde StarbuckCofee yolculara zengin kahve seçenekler ve aynı zamanda da ufak atıştırmalıkları yolcuların beğenisine sunmaktadır. Burası yolculara 24 saat boyunca hizmet sağlamakta ve burası self servis bulunmaktadır. Ayrıca bu bölümde Simit Sarayı da bulunmakta olup sabah 7.00 ile 23.00 arasında hizmet vermektedir. Bunların dışında da farklı yiyecek içecek seçenekleri burada yer almakta olup bazıları 24 saat bazıları ise gün içinde hizmet vermektedir. Dış hatlar terminalinin giden yolcu kısmında ise çok daha fazla seçenek bulunmaktadır. Yolcular burada dışarıda bulabilecekleri birçok yiyecek ya da içeceği rahatlıkla bulabilmektedir. Dünyaca ünlü yiyecek ve içecek markaları burada yer almakta ve yolculara hizmet sağlamaktadır.

Atatürk Havalimanının iç hatlar bölümü de yolcular için farklı yiyecek, içecek seçeneği sunmakta olup müşterileri buralarda ücretini ödemek koşulu ile yararlanabilmektedir. İç hatlar gelen yolcu kısmında sadece Simit Sarayı bulunmakta ve buradan yolcular tatlı çeşitleri, hamur işleri, tost ve simit gibi farklı seçenekler arasında seçim yapabilmektedir. İç hatlar giden yolcu kısmında ise aynı dış hatlarda olduğu daha fazla seçenek bulunmaktadır. Bunun nedeni ise gelen yolcuların havalimanından ayrılarak dışarıda yemeyi tercih etmelerinden kaynaklanmaktadır. Bir an önce gidecekleri yere ulaşmak isteyen yolcular yemek yemeyi sonraya bıraktığı için gelen yolcu kısmında yiyeceklere olan talep az olmakta, bundan dolayı da bu bölümlerde daha az seçenek bulunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir