Tuzla çay bahçeleri ve piknik alanları

Osmanlı Döneminden başlayıp yetmiş yıl öncesine kadar İstanbul’un tuz ihtiyacının karşılandığı Tuz Gölü’nden adını almış olan İstanbul’un Tuzla ilçesi, Türkiye’nin orta derecede karabalık nüfusuna sahip ilçelerinden biridir. Ülkemizin gemi yapımı için ayrılmış en büyük tersaneler bölgesi bu ilçede bulunmaktadır. Daha önce Pendik ilçesine bağlı olan Tuzla 1992 yılında ilçe olmuş İstanbul’un Anadolu yakasındaki uç noktasıdır. Büyük bir şehirde yaşamanın en büyük derdi insanı yoran trafik ve iş yoğunluğudur. İlçe halkının hafta sonları çıkıp gezebilecekleri ve rahatlayacakları piknik alanları ve çay içimlik uğranıp huzur alacakları çay bahçeleri çok önemsenmiştir. İlçenin birçok yerine yapılmış olan çay bahçesi ve piknik alanları yeri geldiğinde kurtarıcı can simidi olmaktadır.

Farklı kültürden milletlerin tarih boyunca yaşadığı bu topraklarda yapılan kazılarda paleolitik çağa ait çanak çömlek tarzında kültür eşyaları bulunmuştur. Bulunan bu kalıntılar yaşanılan toprağın ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Bir dönem balıkçı köyü ve yazlık dinlenme yeri olarak kullanılmış olan Tuzla’nın, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde içmeleri ve şifalı sularıyla meşhur olduğu yazmaktadır. Dağlık kesimleri düzlüklerden daha fazla olan ilçenin en yüksek tepeleri Karatepe ve Kavaştepe’dir. Marmara Denizi’nde uzun bir kıyısı bulunan ilçenin çok sayıda koy ve burun çıkıntıları vardır. Piknik yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden olan bu burunların yanında Akfırat Piknik Alanı ve Sosyal Tesisleri, Botaş Parkı da piknik için değerlendirilecek güzel yerlerdir.

İlçede bulunan Aydıntepe Çay Bahçesi, Manastır Çay Bahçesi, Tuzla Aile Çay Bahçesi, Ayazma Çay Bahçesi, Gürkan Çay Bahçesi, Tuzla Piyade Okulu Çay Bahçesi çay tiryakilerini tavşan kanı çaylarını içmek için beklemektedir. Piknik alanları, çay bahçeleri ve Formula 1 yarış pisti ilçenin eğlence alanlarındandır. Formula 1 Yarış Pisti ve Tesisleri, ilçenin sınırları içerisindedir. Dünyanın her geçen gün daha çok ilgisini çeken Formula 1 yarışları her yıl düzenli olarak farklı ülkelerde yapılmaktadır. 2005 yılında ilk defa ülkemizde bu pistte yapılan yarışlar ülkemizin tanıtımı, turizm gelirleri ve sportif faaliyetleri açısından katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir. Ülkemizin her köşesinden ilçeye ulaşım oldukça kolaydır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir