Kapalı Çarşı İstanbul fiyatları

Yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören mekanların başında Kapalı Çarşı gelmektedir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Kapalı Çarşı denince akla altın piyasası ve altın fiyatları gelmektedir. Çarşıyı birbirine bağlayan sokakların üstünün kapalı olması ile bu adı alan ve tarih boyunca aynı adla anılan mekan son yıllarda açılan alış veriş merkezlerinin aksine cazibesini koruyor. Alış veriş merkezlerinin açılması ile popülerliğini yitiren geleneksel çarşı ve pazarların aksine gerek turistler tarafından gösterilen ilgide gerekse ekonomik ve ticari hayatında herhangi bir gerileme yaşanmayan mekan halen cazibe merkezi durumundadır.

Geçmişte insanların çarşı esnafına duydukları güven nedeni ile biriktirmiş oldukları paraları emanet olarak vermeyi alışkanlık haline getirmeleri sonucu çarşıda farklı bir ekonomik hayat gelişmiştir. Geçmişin ticari ve ekonomik yansımalarının sonucu olarak halen günümüzde para ve özellikle altın piyasasında Kapalı Çarşının ülke ekonomisine etkisi ve katkısı önemini korumaktadır. O kadar ki gerek ekonomi bültenlerinde gerekse ekonomi haberlerinde Kapalı Çarşı piyasasındaki döviz ve altının alış ve satış fiyatları etkin ve belirleyici rol oynamaya devam etmektedir. Başta antika eserler ve halıcılık olmak üzere diğer sektörler açısından bakıldığında ise mekanın özellikle turizm açısından değerlendirildiği ve turistik hediye satışları ile ön plana çıktığı görülmektedir.

Müşterilerini dükkanlarının önüne çıkarak içeri davet eden esnafın bu tarzının çarşı hareketliliğini artırdığı görülse de esnafın müşterilerine farklı fiyatlar vererek pazarlık yapma usulü ile ürünlerin satışını gerçekleştirmeleri günün her saatinde hareketliliğini koruyan çarşıya geleneksel ve ayrı bir hava katmaktadır. Dükkanlardaki ürünlerin çeşitliliği her ne kadar çarşıya gelenleri cazibesi altına alsa da esnaf tarafından teklif edilen fiyatlar öğrenildiğinde hedef kitlenin daha çok turistler olduğu mesajını veriyor. Her yerde kolayca bulunamayacak birbirinden farklı ve değerli birçok parçanın görülebildiği pazarda bulakta güçlük yaşanabilecek ürünleri bulmuşken satın almak ile yüksek fiyatları arasında kalınabileceğini göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir