Kandilli gezilecek yerleri ve mekanları

Üsküdar kuzeyinde bulunan Marmara denizinin burun kesiminde Kandilli gezilecek yerleri çok rekabet gördüğünden dolayı mekanları fiyat bilgileri detaylı sunum içerisinde paylaşılmaktadır. Osmanlı padişahlarından Sultan 4.Murat’ın bu semtte bir saray yaptırdığı, yaptırdığı bu sarayın ışıltı ile parlaması için etrafını da kandillerle donattığı rivayet edilir. Zamanında yaşayanları cezbeden bu saraydan esinlenerek bu semte Kandilli adının verildiği anlatılır. Semtin gezilecek yerleri arasında tarihi yapılar, gizemli, şirin ara sokakları ve muhteşem manzaralı alanları yer alır. Herkes tarafından bilinen Adile Sultan Sarayı, Kandilli Rasathanesi bu semttedir. Kandilli’nin lezzetleri ile meşhur restoran ve kafelerine, bahçelerine, parklarına ulaşım vasıtalarının çok ve sık olmasından dolayı da oldukça kolaydır.

İstanbul’a ait en güzel manzaranın izlenebileceği Adile Sultan Sarayı, Padişah Sultan II. Mahmut’un kızı Adile Sultan tarafından yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaz Köprülerini aynı anda izlenebildiği bir manzaraya sahip olan saraydan bakıldığında sanki boğaz ayakların altında gibi hissediliyor. Dünya savaşı bittikten sonra kız okulu olması için bağışlanan saray Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılmış ve Türkiye’nin ikinci kız okulu olma unvanını almıştır. 2006 yılında tadilattan geçirilmiş ve yeniden kullanıma sunulmuştur. Boğaz manzaralı restoranın da bulunduğu Adile Sultan Sarayı şimdilerde eğitim ve kültür merkezi olarak değerlendirilmektedir. Anadolu Hisarı’nın yakınlarında bulunan Küçüksu Kasrı görülmeye değer yerlerden olup İstanbul’un en güzel kasır ve köşklerinden biridir.

Boğaziçi’nde bulunan bu şirin semtin yerleşim tarihi Bizans Dönemi’ne kadar inmektedir. Padişahın has bahçe olarak kullandığı, Osmanlı Dönemi’nde ilgi çektiği için Kandil Bahçesi olarak da bilinen, IV. Murat’ın çok sevdiği için Gümüş Selvi dediği Küçüksu muhakkak görülmelidir. Sıraevler sokakta bulunan tarihi Osmanlı evlerini izlerken gezmeye doyamayacak anlık da olsa kendinizi Osmanlı Döneminde yaşıyor gibi hissedeceksiniz. Özellikle et yemekleri ile meşhur Adile Sultan Sarayı Borsa Restaurant’ta yemek yiyebilir, harika manzarasında huzuru yakalayabilirsiniz. Vapur iskelesinin hemen yanında bulunan Suna’nın Yeri’nden sonra hızla vapura yetişebilirsiniz. Bebek veya Eminönü’nden kalkan şehir içi vapur seferleri Kandilli ve güzelliklerine ulaşmanın en pratik ve kolay yol olmakla birlikte minibüs ve otobüsler de değerlendirilebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir