Emirgan korusuna nasıl gidilir

Tarihte Osmanlı Padişahlarından Dördüncü Murat tarafından İranlı Emir Gün’e hediye edildiğinden dolayı bu adı aldığı bilinen Koruyu 1940 yılında dönemin belediye başkanlığını yapan Lütfi Kırdar’ın halka açtığı bilinmektedir. İçinde yer alan köşkler ile tarihe ışık tutan, sahip olduğu doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Şehrin içinde bu denli büyük ve güzel bir mekanın olması bir çok İstanbulluyu cezp ettiği gibi gelen yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekmektedir. Sarıyer ilçesi sınırlarında yer alan mekan Beşiktaş – Sarıyer sahil yolu olarak bilinen ve deniz kenarından geçen yolun üst kısmında boğaza hakim bir konumdadır.

Sakıp Sabancı Müzesinin üst kısmında oldukça büyük ve geniş bir yer tutan Koruya ulaşım için birçok alternatif mevcut. Karaköy ve Beşiktaş istikametinden gelmek isteyenler sahil yolunu kullanarak özel araçları ile gelebilecekleri gibi Sarıyer istikametine giden otobüslerden İstinye tarafına gidecek olanların tamamı kullanılabilir. Toplu taşıma araçlarını tercih edenler için ise bir çok otobüs güzergahı seçeneği bulunmaktadır. Kabataş’tan otobüs ile 25E, 22RE ve 40T numaralı hatlar kullanılarak gidilebilir. Söz konusu hatlar Emirgan’a kadar giden otobüslere ait hatlardır. Mecidiyeköy’den 29Ş’yi kullanarak direk ya da 4 üncü Levent’e geçip buradan EL2 numaralı otobüse binerek ulaşılabilir. Zincirlikuyu’dan 40B ile Taksimden ise 42T, 40 ve 40T ile doğrudan ulaşım mümkündür.

Emirgan Korusunda kahvaltı keyfi birçok İstanbullu ve İstanbul sevdalıları için vazgeçilmezler arasındadır. Hafta içi serpme kahvaltı olarak hafta sonu ise açık büfe kahvaltıdan almak isteyenler tarafından mekan olduk rağbet görmektedir. Hafta sonu kahvaltı fiyatları hafta içine göre artış gösterir. Ayrıca koruda hizmet veren köşkler arasında da kahvaltı fiyatlarında farklılık olabilmektedir. Mekanda servisi yapılan kahvaltı çeşit ve kalite yönüyle oldukça tatmin edici durumdadır. Sabah saat 09;00’da başlayan servis hafta içi 14;00 hafta içi ise 13;30’a kadar sürmektedir. Siz de isimlerini sahip oldukları renklerden alan köşklerinde kahvaltı keyfi yapmak ve şehrin gürültüsünden uzak sessiz, huzurlu bir ortamda vakit geçirmek istiyorsanız Emirgan Korusunu değerlendirmelisiniz.

[Toplam: 4   Ortalama: 3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir