Eminönü balık tutma yerleri

Eminönü yol tarifi Karaköy istikametinden Yeni Cami istikametine doğru köprüden yürüdüğünüzde köprünün sağ tarafı yabancı turistlerin Golden Horn diye adlandırdıkları Haliç’e sol tarafının ise boğaza bakan yönünde iki taraflı olarak balık tutmak mümkündür. Peki hangi balıkları buradan tutabilirsiniz hiç düşündünüz mü? Eminönü’nden çapari ile lüfer tutulabildiğini, sarmaya iri boyutlu kefallerin geldiğini, normal istavrit çaparisi ile de tek tük istavrit, sardalye ve zarganaların geldiğini buralarda balık tutan meraklılardan duyarsınız. Galata Köprüsü hem amatörlerin hem de profesyonel balıkçıların bırakamadığı bir bölgedir. Genelde Eminönü’nde balık tutmak isteyen amatör balıkçılar olta atacak yerin yokluğundan yakınırlar. Oysaki profesyonel olanların böyle dertleri olmamakla birlikte onlar daha güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde köprüde yerini alırlar.

Eminönü ve çevresi yani Meydan, Galata Köprüsü ve Karaköy bu bölgede balık tutanlar için kutsal üçleme olarak nitelendirilir. BU üçlü tarihi yarım adanın en eski balık tutma mekanlarındandır ve halen popülerliğini korumaktadır. Buralarda olta atabilmek için sabah çok erken saatlerde yer tutmanız gerekir. Aksi halde yer bulma ihtimaliniz hemen hemen yoktur. Bundan başka bir de Galata Köprüsünde olta atmak isteyen yeni balıkçılar eğer bölgeyi bilen ve tecrübeli bir balıkçıdan yardım almazlarsa oltayı ya bir vapura kaptırabilirler ya da alttan geçiş yapan bir teknenin camını kırabilirler. Bir başka tehlike de köprünün alt katında bulunanların olta atım esnasında yaralanma ihtimalinin olmasıdır.

Eminönü’nden Üsküdar istikametine giden vapurların bulunduğu iskelenin yakınında bulunan bankların ön tarafı ve Karaköy’de bulunan katlı otoparkın ön tarafında yer alan iskele de balık tutmak için ideal yerlerdendir. Bununla birlikte hangi tür olta ve malzeme kullanılacağı da tutulacak balığın cinsine ve tutma yerine göre değişiklik göstermektedir. Söz gelimi dalgaların yoğun olduğu zamanlarda oltada kullanılan kurşunun ağırlığı sakin dönemlere göre daha fazla olmalıdır. Yine kullanılacak olan iğne büyüklüğü ve misina kalınlığı da tutulacak balık cinsine göre değişmektedir. İster balık tutun ister tutamadan eve dönmeye hazırlanın mutlaka ama mutlaka Eminönü’nde balık ekmek yemeden ve yanında bardakta turşunun tadına bakmadan dönmeyin.

[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir