Çengelköy gezilecek yerler ve Çınaraltı

Asırlık çınarları ve alımlı yalıları ile dikkatleri çeken Çengelköy, İstanbul’un Anadolu Yakasında Kuzguncuk ve Beylerbeyi semtlerinden sonra gelen boğaz yaşamındaki huzurun hissedileceği bir semttir. Yalıları ile Eski İstanbul’u yansıtan, çınarları ile de doğanın fark edileceği ve yaşanacağı semtte gezilecek çok mekân, yapılacak çok aktivite vardır. İskeleden Beylerbeyi’ni, batan güneşin gizemini ve Boğaz Köprüsünü izlemek dünyada eşine rastlanmayacak kadar keyifli dakikalar yaşanmasını sağlayacaktır. Tarihi eserlerini, doğal güzelliklerini gezen misafirlerine mola verecekleri nezih mekânlar sunan semtte bulunan yalıların tarihi görenleri çok etkileyecektir. İskeleye varmadan görülebilecek Sadullah Paşa yalısı bu yalıların en gözde olanıdır. Tarihi Çınaraltı Camii de muhakkak görülmesi gerekenler arasındadır.

Çengelköy denilince ilk akla gelen yer günün her saati ziyaretçilerle dolu, semtin en iyi dinlenme noktası olan Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesidir. Rize’den toplanıp getirdiği ve kendi depolarında özel karışımı ile bir yıl beklettikten sonra misafirlerine sunulan çay, bahçenin en çok tercih edilen içeceğidir. Lezzetine doyum olmayacak çay, çay bardağında 3 TL, su bardağında 4,5 TL, fincanda 6 TL’dir. Bahçedeki menüde, çay, bitki çayı, meyve çayı, kahve, salep, meşrubat, gazlı içecek, süt de bulunmaktadır. Al getir akımını başlatan bahçe, herkesin sabah saatlerinde boğaz manzarasında kendi elleri ile yaptığı yiyeceklerini yiyerek kahvaltı yapabileceği güzel bir fırsat vermektedir. 1994 yılından beri hizmet veren çay bahçesinde koca gövdeli çınarın altında ailecek kahve içme keyfini yaşamak da ayrı bir güzeldir.

Çay bahçesine giderken simit alınabilecek 150 yıllık geçmişi olan Has Ekmek Fırını’na kesinlikle uğranmalıdır. Salatalığı ile ünlü olan semtte kahvaltı salatalıksız olamayacağı için almayı unutmamak lazım. Sahil kenarından yukarı tepelere doğru çıkarken sağlı sollu çınar ağaçları ile süslenmiş sokaklarda gezmek ayrı güzeldir. Dar sokaklarının da olduğu semtte Küçük Şeyh Nevruz Camii, ahşap ev ve konakların konuşlandığı Havuzbaşı Yokuşu, Aya Yorgi Kilisesi, suyunun şifalı olduğu bilinen Aya Pandaleymun Ayazması ziyaret mekânları arasındadır. Türk filmlerinde sevdalıların buluşup, ağaçlara isimlerini kazıdıkları Sevda Tepesi, tepelere çıkarken gezilebilecek Vaniköy, rasathaneleriyle ünlü Kandilli kesinlikle görülmelidir. Gezip yorulduktan sonra gece konaklamak isteyenler deniz kıyısında yer alan butik otelleri değerlendirebilirler.

[Toplam: 1   Ortalama: 1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir