Cihangir ve Çukurcuma antika dükkanları

Avrupa yakasında bulunan Çukurcuma ve Cihangir hem antika dükkanları ile hem de farklı mimarisiyle insanların ilgisini dikkatini çekmektedir. Antika dükkanları dışında farklı yapısı ve bölgede yaşayan insanların biraz daha elit olmasıyla da bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in kıldığı bir Cuma namazı sonrasında bölge Çukurcuma ismini aldığı rivayet edilmektedir. Etrafında bulunan diğer yerleşim yerlerine göre biraz daha çukurda kalmasından dolayı bu ismin verildiği düşünülmektedir. Burada yüzyıllar öncesine ait birçok antika eseri bulmak mümkündür. Antikacılara girildiğinde görülen eserler karşısında çoğu insan hayranlıklarını saklayamamaktadır. İnsanlar adeta tarihi bir yolculuğa çıkmakta ve kendilerini zamanda yolculuk yapıyor gibi hissediyorlar. Heykellerden koltuklara varıncaya kadar birçok eseri burada görmek mümkündür.

Buralarda bulunan antikacılarda yüzyıllık bir avize ya da ilk kullanılan fotoğraf makinelerine rastlamak mümkündür. Bunun dışında İslami ya da farklı bir tarzda motiflerle kaplanarak süslenmiş bir kapıya da rastlanılmaktadır. Kısacası burada bulunan mekanlarda insanların geçmiş zamanda kullanmış olduğu birçok ürün bulunabilmektedir. Özellikle belli bir yaşa ulaşmış insanlar bunları görünce bir miktar duygulanmakta ve geçmişte söz konusu eşyaları kullandığı günler aklına gelmektedir. Cihangir Çukurcuma bölgesinde yer alan Faik Paşa sokağı da oldukça ilginç motifler taşımaktadır. Bununla birlikte eskiden söz konusu sokağın bir tarafında zenginler diğer tarafında ise fakirler yaşarmış bu yönüyle de farklı hikayelere sahip bir mekan olarak bilinmektedir. Zenginlerin yaşamış olduğu bölge kapılardaki süslemeler ve motiflerle hemen anlaşılmaktadır. Fakirlerin yaşadığı yerler ise çok daha sadedir.

Cihangir Çukurcuma’ya gelen insanlar Cezayir sokağından başlayarak Galatasaray Lisesine doğru bir yürüyüşe çıktığında farklı lezzetler tada bilecekleri çok sayıda restoranın olduğunu göreceklerdir. Sokak aralarında bulunan ufak yerlerde bulunmakta olup buralara da ilgi gösterilmektedir. Bunların dışında aynı tarzda hizmet veren çok sayıda kafe tarzı küçük mekanlarda bulunmaktadır. İnsanlar buralarda keyifli zaman geçirmekte olup hem içeceklerini yudumlamakta hem de tarih kokan bir yerde bulunmanın keyfini yaşamaktadır. Antika dükkanları ve farklı mimari yapısıyla insanlara huzur veren bir yer olan Cihangir’i yıl içinde çok sayıda insan ziyaret etmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir