Beyoğlu ve İstiklal Caddesi gezilecek yerler

İstanbul denilince ilk akla gelen yerlerden olan İstiklal caddesi ve Beyoğlu gezilecek birçok yer bulunmakta ve İstanbul’a gelen hemen herkes buraları ziyaret etmektedir. İstiklal caddesi üzerinde bulunan dükkan ve benzer yerler insanların büyük ilgisini çekmekte ve bundan dolayı da cadde günün hemen her saatinde çok yoğun olmaktadır. Bunlar dışında bulunan diğer yerler de insanların büyük ilgisini görmekte olup bunların başında tünel meydanı gelmektedir. Dünyadaki en eski metro hatlarından bir tanesi Abdülaziz tarafından buraya yaptırılmıştır. Bu tünelin yapılmasıyla ilgili ilginç bir de hikaye bulunmakta ve buna göre yabancı bir mühendis Beyoğlu’nda yürürken aşırı yorulmuş ve aklına böyle bir fikir gelmiş. Daha sonra bunu dönemin padişahı ile görüşerek onay almış ve tünel bu şekilde yapılmıştır. Yapımından sonra hayvanlar burayı kullanarak test edilmiştir.

Beyoğlu’nda bulunan gezilecek yerlerden bir tanesi de Alman Lisesidir. Söz konusu lise 1872 yılında Alman bir mimar tarafından yaptırılmış ve o tarihten sonra hizmet vermeye başlamıştır. Farklı mimarisi ile dikkat çeken yapı halen insanların ilgisini çekmeyi başarmaktadır. 1870 yılında yaptırılan bir başka yapı olan İsveç Konsolosluğu da halen ayakta durmaktadır. Ahşap malzemeden yapılan bina, çıkan yangınlarda büyük hasar almış dönemsel olarak restore edilerek ayakta kalması sağlanmıştır. Botter apartmanı ve Rus Konsolosluğu da benzer bir binaya sahiptir. Farklı mimari yapılar her yerde olduğu gibi Beyoğlu’nda da dikkatleri çekmeyi başarmıştır.

Saint Antuan Kilisesi de burada bulunan ve farklı görüntüsüyle insanların ilgisini çekmeyi başaran yapılardan bir tanesidir. 1913 yılında Neo Gotik tarzında inşa edilen kilise İtalyan bir mimar tarafından inşa edilmiş ve halen de insanlar tarafından yararlanılmaktadır. Osmanlının son dönemlerinde Mısır Valisinin kaldığı bina olarak bilinen Mısır apartmanı görenlerde hayranlık uyandıracak bir mimariye sahiptir. Cumhuriyet döneminde restore edilen yapı halen ayakta ve insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Bahsedilen yapıların dışında farklı tarzda çok sayıda bina bulunmaktadır. Bunların dışında eğlence yerleri, kafeler ve restoranların sayısı da oldukça fazla olup insanlar buralara da gitmektedir

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir