Pasaport kontrol hizmeti

Farklı ülkeden gelebilmek ya da farklı bir ülkeye gidebilmek için pasaport sahibi olma zorunluluğu bulunmaktadır, Pasaport kotrol hizmetleri uluslararası alanda kimlik yerine geçmekte olduğunda yabancı ülkeler kimlik yerine pasaport istemektedir. Yurtiçi uçuşlarda ise uluslararası bir durum olmadığı için normal kimlik yeterli olmakta ve bununla istenilen noktalara yolculuk yapılabilmektedir. Pasaportu olan birisi ise dünya üzerindeki istediği ülkeye seyahat edebilme özgürlüğüne sahip olmakta fakat bazı ülkelere giriş yapabilmek için pasaport dışında ayrıca vize istenmektedir.

Atatürk Havalimanından yurtdışına gitmek için yapılması gereken hususlardan ilki herhangi bir havayolu şirketinden bu ülke için bilet alınmasıdır. Uçak bileti havayolu şirketi bürolarından alınabileceği gibi internet üzerinden elektronik bilet de alınabilmektedir. Elektronik bilet alan yolcuları, biletteki PNR numarasını yanlarında bulundurmaları gerekmekte aksi takdirde uçuş kartı alınamayacağında uçağa binme fırsatı kaçırılmış olacaktır. Uçak bileti alındıktan sonra ise havalimanında bulunan ilgili bölümlerden biletin check in yaptırılması gerekmektedir. Check işlemi her uçuş için farklı yerlerde yapıldığından dolayı bilet üzerindeki bilgiler kontrol edilerek doğru bölümün bulunması gerekmektedir aksi takdirde check in işlemi için yanlış yerde beklenilmiş olmakta ve beklenilen süre boşa gitmektedir. Bilet üzerinde bulunan havayolu şirketi, uçuş saati gibi bilgiler kontrol edilerek doğru yerdeki check in bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Check in işlemi ile üzerinde uçakta oturulacak olan koltuğun bilgisinin de olduğu uçuş kartı verilmektedir. Bu işlem sırasında ayrıca pasaport kontrolü de yapılmakta olup kontrol sırasında pasaporttaki bilgilerin doğruluğu ve pasaportun süresi gibi şeyler kontrol edilmektedir. Bu kontroller sırasında herhangi bir yanlışlığın ortaya çıkması durumunda ilgili kişinin uçağa binmesine izin verilmemektedir. Pasaporttaki bilgilerin doğru olması durumunda ise gidilecek olan ülkeye göre vize istenebilmektedir. Bununda eksiksiz olarak olması durumunda ilgili kişinin uçağa binişine izin verilmekte ve istenilen ülkeye gidilebilmektedir. Atatürk Havalimanında verilen pasaport kontrol hizmeti genel olarak böyle işlemektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir