Hava durumundan dolayı bir çok sefer iptal

Türkiye’nin kalbi İstanbul’da dün akşam 21:00’dan itibaren etkili olan, uçakların yoğunluk nedeniyle havaalanına inememesine sebebiyet veren şiddetli lodos bugün yerini yağmura bıraktı. Havayolu ile ulaşımın yanı sıra deniz ulaşımında da aksamalar görüldü. Lodosun etkisini yitirmesinin ardından etkili olmayan başlayan yağmur sebebiyle Atatürk Havalimanına iniş ve oradan kalkışlar paralel pistlerden sağlanmaya başlandı. Bu nedenden ötürü uçaklar kalkış için sıra beklemeye başlarken, iniş yapmak üzere piste yaklaşan uçaklar ise hava turlar atmak zorunda kaldı. Bu konuda yetkili kişiler olumsuz hava koşulları sebebiyle uçak seferlerinde kısa süreli gecikmelerin yaşandığını belirtti. Bununla beraber Türk Hava Yolları hava yolu şirketinin uçuşunu yapacağı Yüksekova, Saraybosna ve Kars seferleri karşı meydanlarda görüş mesafesinin azalmasından dolayı iptal ettiğini belirtti.

Havayolları ile ulaşımın aksamasının yanı sıra deniz yolu ile ulaşımda da bazı sıkıntılar yaşandı. Zeytinburnu, Fatih ve Bakırköy sahillerinde şiddetli lodos sebebiyle dev dalgalar oluştu. Özellik Anadolu yakasında şiddetli lodosla beraber öğle vakitlerinden itibaren bazı yerlerde sağanak yağmurda etkisini göstermeye başladı. BUDO ve IDO feribot seferlerinde iptaller gözlenmeye başladı. Beklenmekte olan şiddetli yağışla beraber akşam vakitlerinden itibaren kendisini hissettirmeye başladı. Öncelikle Beylikdüzü ve Silivri tarafında başlayan şiddetli yağmur, bütün ilçelerde etkisini göstermeye başladı. İstanbul’un birçok noktasında kuvvetli yağış ile beraber dolu yağdığı da gözlemlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden belirtilen yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu hava tahmin raporuna paralel olarak İstanbul’da yaşayanlara uyarılarda bulunuldu. Bu yazılı açıklamaya göre öğleden sonra ve akşam vakitlerinde özellikle Marmara Bölgesi olmak üzere ülkenin kuzeybatı bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış etkili olacaktır. Kırklareli ve Edirne çevrelerinde kuvvetli olarak kendini gösterecek olan yağışlar metrekare başına 51- 75 kilogram, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale bölgelerinde ise kuvvetli olacak olan yağışlar metrekareye 21 – 50 kilogram yağış düşürecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, aldıkları meteorolojik veriler doğrultusunda AKOM planlamasıyla birlikte İSKİ, İtfaiye, Halka İlişkiler, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, Zabıta Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ve İSTAÇ çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir