Pilot ve Kule arasındaki ilginç diyaloglar

Pazar günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Anadolu Jet’e ait yolcu uçağı kabin basıncı arızası sebebiyle acil iniş talebinde bulunmasının üzerine kule ile yerde kalkış sebebiyle beklemekte olan pilot arasında ilginç diyaloglar meydana geldi. Samsun İlinden İstanbul iline gitmek üzere hazırlıklarını tamamlamaya başlayan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, İstanbul Sabiha Gökçe Havalimanına acil iniş yapmak için harekete geçti. Talebin Gelmesinin hemen ardından iniş ve kalkışlar bir süreliğine durdurularak gerekli önlemler alındı. Bunun ardından kabin basıncı sorunu yaşadığı açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama sonrasında uçakta kargo yangını sorunun olduğuna dair pilot ile bir görüşmenin bulunduğu belirlendi. Yangının sorunsuz bir şekilde çözülmesi konusunda gerekli önlemlerin alındığı duyuruldu.

Habertürk’ün geçtiği habere göre, VIP uçuşu gerçekleştirmek üzere olan TC – LAD tesciline sahip DHMİ uçağı pilotuna hava trafik kontrolörü, kargo bölümünde yangın olan acil durum bildirilmiş olduğunu söyledi. Bunun ardından iniş ve kalkışları durdurduğunu söyledi. Bunun akabinde ortalama 15 dakika içinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş planlandığını belirterek, VIP trafiklerini aborddan dolayı pist kapanma riskine karşın bekletmek istediklerini dile getirdi. Bu malumatları belirttikten sonra karşı tarafın ne düşündüğünü sordu. Pilot ise mümkünse kalmak istediklerini belirterek emergency durumunun çok kötü olması durumunda karşı tarafa uyacaklarını ifade etti. Bu konuşma üzere konuşma görevlisi mutabık olduklarını belirterek kargo bölümünde yangın olduğunu belirtti. Sonuçları kestiremediğini ifade ederek konuşmasını sürdürerek herhangi bir şekilde tarihe de geçmek istemediğini belirtti. Bunun ardından herhangi bir prosedür aksamasından dolayı veya yanlışlığından ötürü büyük veya küçük sıkıntı yaşatmak, yaşamak istemediğini ifade etti. Bu sebeplerden dolayı bekletmek istediğini uygun bir dille anons geçti.

Bu tip olaylarla her zaman karşılaşılmaya müsait olan bir alan olan havayolu ile ulaşım böylece pilot ve kuledeki profesyonellerin soğukkanlı, tedbirli, anlayışlı davranışlarıyla kısa sürede çözüme kavuştu. Kısa süreli aksamaların normal olduğu bu tip durumlar her zaman yaşanabilecek tipte durumlardır. Kimsenin burnu kanamadan ve kimseyi mağdur etmeden bu sorunun üstesinden profesyonel yaklaşımlarla üstesinden gelinmiştir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir