Tarife Planlamacılığı semineri düzenlendi

Yeşilköy 2001 Eğitim, Kültür, Sağlık Vakfı tarafından 2013 yılında açılmış İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Sivil Havacılık Hizmetleri programı tarafından organize edilen “Havayolu Tarife Planlamacılığı” semineri düzenlendi. Fakülte, Yüksekokul, Enstitü ve Meslek Yüksekokulu’ndan oluşan, katılımcı, yaratıcı, girişimci bireyler yetiştirmeyi amaç edinen Yeşilyurt Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programının düzenlediği seminere Onur Air Tarife Müdürü Cemal Topuzlu konuk olarak katılmıştır. Gerçekleştirilen “Havayolu Tarife Planlamacılığı” konulu seminerde konuk olan Cemal Topuzlu geleceğin havacılarına tecrübelerini anlatarak onların bilgilerine hayat kazandırarak, tecrübelerinin yeni bireylerde hayat bulmasına yardımcı oldu. Birbirinden değerleri tecrübelerini öğrencilerle paylaştıktan sonra İstanbul Esenyurt Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin hizmetleri öğrencileri Cemal Topuzlu ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Havayolu planlama, yönetim ve operasyon süreci, işletmenin amacı olan gelir ve karlılığa dönüştürebilmek için hava yolu firmasının elinde bulunan, büyük çoğunluğu pahalı olan kaynakları en etkin ve verimli şekilde kullanmak için yapılan uzun vadeli bir süreçtir. Bu süreç havacılıkta 3 aşamada incelenir; stratejik, taktik ve operasyonel. Stratejik planlama aşaması, filonun büyüklüğü, filoda olacak uçakların özellikleri, sunulacak hizmetler, uçulacak yerler, diğer havayolu firmaları ile yapılabilecek ortaklıklar gibi genel ve uzun süreçli pazar odaklı konular hakkında karar vermektir. Taktik, kaynak tahsisi olarak da bilinen bu aşamada yüksek maliyetli ekip görevlendirme, uçak bakım hizmetleri faaliyetlerin planlanması gibi konularda alınacak kararlar aşamasıdır.

Son aşama Operasyonel planlama, önceki aşamalarda kafa yorulan planlamalara uygun olarak uygulama ve kontrol faaliyetlerinin yürütülmesine ve meydana gelebilecek olumsuzlukların yönetimine dair kararların verilmesi aşamasıdır. Genellikle planlanan bir havayolu tarifesi çok nadiren aksaklık olmadan çalışmaktadır. Uçaklar, kabin ekibi ve yolculardan kaynaklanan bazı aksaklıklar olmaktadır. Bu sorunların çözümüne yönelik faaliyetlere operasyon kurtarma veya karışıklık yönetimi de denir. Operasyon kontrolü bir havayolu işletmesinin en önemli konularından biridir. Havayolu Operasyon Kontrol Merkezi, meydana gelen aksaklıkları en az maliyetle aynı zamanda bütün güvenlik tedbirlerini de uygulayarak çözmelidir. Her havayolu şirketinin Operasyon Kontrol Merkezi gibi günlük koordinasyon faaliyetlerini eksiksiz yürütecek böyle bir merkeze ihtiyacı vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir