Uçakla Kargo hizmetleri

Hızlı ulaşım seçeneği olarak bilinen Uçak Kargo hizmetleri insanların gönderilerini kısa süre içerisinde sorunsuz bir şekilde istenilen yere teslim edilmesi olarak tanımlanmaktadır, Kargo hizmetleri denilince genellikle karayolu kullanılarak bu hizmetin verilmesi akla gelmekte olup bunun dışında da kargo hizmetleri verilebilmektedir. Kargo hizmetlerinde artık uçaklar da kullanılmakta olduğundan bu hizmet artık İstanbul Atatürk havalimanında da verilmektedir. Atatürk havalimanında verilen kargo hizmetleri içi ayrı bir terminal tahsis edilmiş olup, bu alan kullanılarak kargo hizmetleri sağlanmaktadır. Bu alanda kargı hizmeti için bulunması gereken bütün şartlar sağlanmakta ve verilen hizmetin kalitesi son derece yüksektir. Çok uzun zamandır burada kargo hizmeti verilmekte olup ilk defa 1993 yılında bu hizmetin verildiği belirtilmektedir.

Kargo hizmetlerinin verilmiş olduğu terminalin toplam büyüklüğünün yaklaşık 37.000 m2 olan alanını ofis ve depolama hizmetleri oluşturmaktadır. Yaklaşık olarak 24.000 m2 olan başka bir bölümünü de otopark ve viyadük alanı oluşturmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi devasa bir alan kullanılarak kargo hizmetleri sağlanmakta olup bu alanda kargo hizmetleri için gerekli olan bütün unsurlar yer almaktadır. Atatürk Havalimanı üzerinden uçak taşımacılığı ile gönderilecek gönderiler yurtdışı gönderilebildiği gibi yurtiçine de gönderilebilmektedir. Yurtiçine ve yurtdışına gönderilecek olan kargolar için uygulanan işlem farklı olduğu için bu hizmetler farklı bölümlerde verilmektedir. Yurtdışı kargo hizmetleri dış hatlar terminali ile çalışırken, yurtiçi kargo hizmetleri ise iç hatlarda hizmet veren havayolu şirketleri ile çalışmaktadır.

Havalimanında verilen kargo hizmetleri genellikle yurtdışı gönderileri için kullanılmakta olup yurtdışı kadar fazla olmasa da yurtiçi için de kullanılabilmektedir. Yurtiçinde nispeten daha az kullanılmasının sebepleri arasında yurtiçi için farklı alternatiflerin bulunması ve bu alternatiflerin fiyatlarının daha uygun olmasıdır. Yurtiçinde de çok hızlı bir şekilde gönderiler yerlerine ulaşsa da genellikle acil durumlarda bu hizmet tercih edilmektedir. Yurtdışına gönderilen kargolarda ise ciddi bir hızlı ulaşım fark edilmektedir. Bu hızdan dolayı insanlar ya da firmalar bu yolu tercih edebilmektedir. Bu hizmetler havalimanında bulunan ve havayolu şirketlerine bağlı olarak faaliyette bulunan acenteler aracılığıyla verilmekte

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir