Adını eserine vermiş Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman’ın kızıdır ve bu cami Mimar Sinan tarafından Mihrimah Sultan için yapılmıştır, Mimar Sinan’ın erken dönem eserleri arasında yer alan bu camiinin kubbe kısmı üç yönden yarım kubbelerle desteklenmiştir. Caminin ön kısmında yarım kubbe bulunmamaktadır. Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı iki adet Mihrimah Sultan Camii bulunmaktadır. Bunlardan biri Üsküdar’da diğeri ise Edirne kapıdadır.

Mimar Sinan Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan’a aşıktır. Kanuni kızı on yedi yaşına bastığında onu Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’yla evlendirir. Mimar Sinan bu duruma çok üzülür. Bu üzüntüsünün ve yaşadığı aşkın etkisiyle birincisini Üsküdar’da padişahın izni ve isteği ile yapar. Diğerini ise yani Edirne kapı’daki camii ise izinsiz olarak yapar. Üsküdar’daki camiye İskele Cami’si de denilmektedir. Bu camiinin iki minaresi arasından bakıldığında güneşin batışının ve ayın doğuşunun izlenebildiği görülmektedir. Mimar Sinan bu camii çok ince hesaplarla tasarlamış ve yapmıştır. Bayezid yangın kulesinden bakıldığında caminin minareleri arasından güneşin batması ve ayın doğması Mihrimah’ı temsil etmektedir. Edirnekapı’daki camiye de yine Bayezid yangın kulesinden bakıldığında sabah ayın batışı akşam güneşin batışı izlenmektedir. Bu durum oldukça ince hesaplamalarla Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

Mimar Sinan bu camilerden birincisini Sarayın izni ile yaparken diğerini yani Edirnekapı’da bulunan külliye camisini izinsiz olarak yapmıştır. Gözden uzakta ve tek minareli olarak yapılmış olan bu camii Mimar Sinan’ın gözden uzakta yaşadığı aşkını ve tek minare de yalnızlığını ifade etmektedir. Üsküdar’da bulunan Mihrimah Cami’nin minaresi 38 metre olarak yapılmıştır. Kubbe üzerinde 61 adet pencere yapılmıştır. Bu pencereler camiinin içerisinin aydınlık olması için tasarlanmıştır. Caminin içinde yer alan sarkıtlar ve minare etrafındaki nakışlar Mihrimah Sultan’ın topuklarına kadar inen saçlarını hatırlatmaktadır. Mihrimah Sultan’ın doğum günü olan 21 Aralık günü İstanbul’un yüksek bir tepesinden Edirnekapı ve de Üsküdar’daki Mihrimah camilerini aynı anda gören bir yerden oturup yaşayacağınız eşsiz bir görüntüye kendinizi hazırlamalısınız. Bu günün akşamında güneşin batışını bir camii üzerinden izlerken diğer camii arkasından ayın doğmaya başladığını göreceksiniz.

 

 

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir