Denize girecekler için Şile önerileri

Eğer bir yaz günü denize girmek isteyenler için çok imkan bulunulabilir fakat Şile ve yakınlarından size sunulacak öneriler onun rakipleri arasından birkaç adım öne geçmesini sağlayacaktır. Karadeniz ve Marmara ile kıyısı olan, etrafı Pendik, Çekmeköy, Beykoz ilçeleriyle çevrili Şile, İstanbul’a yakın bir tatil köyü olmasından dolayı çok rağbet görmektedir. Uzmanlar, Şile’ye ilk yerleşimcilerinin, tepelerindeki mor çiçeklerinden dolayı “Mercanköşk” adını verdiklerini, mağaralarda bulunan izlerden Cilalı Taş Devrinden beri de yerleşim alanı olarak kullanıldığını ifade etmektedir. Konumundan dolayı tarihin her döneminde çeşitli saldırılara uğrayan Şile, Roma ve Yunan orduları tarafından istilaya uğramış, en son Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.

Şile, uzun sahil şeridindeki kum plajları, temiz denizi, Ağva, Kabakoz, Akçakese gibi doğal güzelliklerle bezeli köyleri ve şile beziyle ünlü, misafirlerine unutulmaz anlar yaşatan tatil köyüdür. Yaz tatilini burada geçirmek isteyen yazlıkçıkların, denize girip rahatlamak için gelen günübirlikçilerin çokça tercih etmelerinden ve burada yapılan yazlık konutlarından dolayı Şile’nin nüfusu yılın her mevsiminde bir sahil tatil kentine göre oldukça fazladır. Şile, lüks otellerden butik otellere, motelden pansiyona her keseye uygun ve güvenilir çok fazla imkan sunduğundan gittiğinizde konaklama sıkıntısı yaşamazsınız. Şile’ye girmeden sahilden gittiğinizde ulaşabileceğiniz Kumbaba Plajı, Kumbaba Kamping ve Karavan alanında ağaçların gölgesinde şahane bir piknik ve yüzme imkanı sunmaktadır.

Doğal güzelliklerinden dolayı insan akınına uğrayan Şile’de, Değirmençayırı Şelalesini, Şile Kalesini, Şile Evlerini, Hanımsuyu Çeşmesini, Kilise Kalıntılarını, Lahit Mezarı, Heciz Kalesini, Onbir Göller Vadisini, Şile Fenerini, Sarıkavak Kalesini, insanları kendine hayran bırakan Ağlayan kayaları ve çevresinde bulunan mağaraları muhakkak ziyaret etmelisiniz. İlkel Taş Devrinden Greklere, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izi bulunduğundan sadece ismini saydığımız yerler değil Şile’nin her bir noktası görülmeyi hak etmektedir. Sebze yemekleri ve mangalda pişirilen etleri ile meşhur olan Şile’de Karadeniz’in akıntısıyla gelen, henüz yakalanmış taze balıklardan yemeden ve Temmuz ayında pek çok moda, konser aktivitelerinin sergilendiği “Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali”’ne katılmadan asla ayrılmayın

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir