Manzara denince akla gelen Çamlıca Tepesi

Resim ve manzara için en çok tercih dilen tepe herkesçe bilinen oldukça popüler olan Çamlıca tepesini akıllara getirir, genelde İstanbul’un üzerine kurulduğu yedi tepenin isimlerini pek bilmeyiz fakat Çamlıca Tepesi’ni hepimiz biliriz neden, çünkü İstanbul’un insanı sarhoş edip kendine aşık eden o muhteşem manzarasını en güzel bu tepeden seyrediliriz de ondan.”Büyük Camlıca” ve “Küçük Çamlıca” olarak iki bölümden oluşan, temiz havası, nadir yerden izlenebilen eşsiz günbatımı manzarası, doğal güzellikleri, panoramik İstanbul manzarası ve sosyal tesis imkanlarıyla İstanbulluların hafta sonu kaçamak mekanları, yerli ve yabancı turistlerin de muhakkak ziyaret ettikleri önemli seyir terasıdır.

Üsküdar ile Ümraniye arasında kalan bölgede olan Çamlıca tepesi, boğazdan yaklaşık olarak 262 metre kadar yüksekte bulunmaktadır, İmkanları daha geniş ve popüler olan, üzerinde TV vericileri, restoranları, sosyal tesisleri, Osmanlı tarzı kahve, piknik yeri ve Nurbaba Tekkesi bulunan Büyük Çamlıca tepesidir, Küçük Çamlıca ise ağaçlarla kaplı Küçük Çamlıca Korusu, Osmanlı lezzetleri ile bilinen restoran, Cihannüma Köşkü ve Topkapı köşkü ile bilinmektedir. İnsanların akın akın geldiği Çamlıca tepesinde manzara ve doğal güzelliklerin yanında klasik Türk müziği eşliğinde yemek yiyebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz, boğaz manzarasında çayınızı kahvenizi içrebileceğiniz, çok makul fiyatlarla kahvaltı yapabileceğiniz imkanlar da sunmaktadır. Bu mekanlarda rezervasyonla toplu yemek imkanları da sunulmaktadır.

Büyük gövdeli göçmen kuşlar, Avrupa’dan Afrika’ya göç ederken Eylül ve Ekim aylarında Çamlıca Tepesine uğramaktadırlar, bu aylarda Çamlıca Tepesinde göçmen kuşları izlemek de ayrıcalıklı bir aktivite olmaktadır. Çamlıca tepesine gittiğinizde tesislerde yapılan düğünlere, tepenin muhteşem manzarası ile dış çekim yapan gelin ve damatlara da şahit olabilirsiniz. Tepeyi ziyaret etmek isteyenler, metrobüs ve otobüsle Altunizade’ye gelip oradan Çamlıca minibüslerini kullanarak, Taksim’den Turistik Çamlıca Tesisleri durağında inerek 129T numaralı otobüsle bölgeye gidebilmektedir. Ayrıca, Üsküdar sahilden yine aynı durakta inecek şekilde 15C numaralı otobüslerle ya da özel aracınızla Altunizade’den NATO yoluna girmeden yoldaki tabelaları takip ederek gidebilirsiniz, aracınızdan indikten sonra biraz yürüyünce muhteşem manzaraya ulaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir