Tarihi Gülhane Parkı Görülecek Yerdir

İstanbul karmaşasından kurtulup tabiatla baş başa vakit geçirmek ve dinlenmek isteyenler için Fatih’te bulunan Gülhane Parkı sakin ve yemyeşil bir mekan olarak bilinmektedir. Burası tarihte Tanzimat Fermanı’nın okunduğu ve yeniliklerin halka duyurulduğu park olarak geçmektedir. Gülhane Parkı Sirkeci sırtlarında yer alan, karşısında Boğazın eşsiz manzarasının ve Kız Kulesi’nin bulunduğu, sol tarafta ise Tophane, sağ tarafta Marmara Deniz’ine komşu olan bir parktır. Bu parkta mükemmel bir İstanbul manzarasına bakılarak vakit geçirilebilmektedir.

Gülhane Parkı İstanbul’da görülecek ve hala yeşil kalmış yerlerden biridir. Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasındaki bu yere Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı ile ulaşılabilmektedir. Tramvaydan Gülhane durağında inilerek bu parka gitmek mümkün olmaktadır. Ulaşım konusunda oldukça işlek bir yerde bulunan Gülhane Parkı şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan uzaklaşmak için güzel bir fırsat olarak görülmektedir. Bu park her mevsim farklı bir renk ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Sonbaharda sararan yaprakların farklı tonlardaki renk cümbüşü, ilkbaharda ise lalelerin rengarenk görüntüsü, kışın müthiş bir kar manzarası bu parkı eşsiz kılan özellikleri arasında bulunmaktadır.

Bu park adını eskiden burada yapılan ve imalathanelerinin bulunduğu gülbeşekerden almıştır. Burası Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılmıştır. Bu park içerisinde o dönemlerden kalma bir sarnıç bulunmaktadır. Bu sarnıç parktaki ağaçların ve çiçeklerin sulanması için kullanılmıştır. Gülhane Parkı’nın iki adet girişi bulunmaktadır. Bunlardan biri Sarayburnu kapısı diğeri de İstanbul kapısıdır. İlk yerleşim yeri olarak Fatih Sultan Mehmet döneminde hasbahçe olarak düzenlenmiştir. Farklı dönemlerde farklı tarzlarda düzenlemesi yapılmıştır. İlk başlarda tamamen Türk stilinde düzenlemesi yapılan parkın sonraları klasik stilde dizaynı yapılmıştır. Gülhane Parkı 1912 yılında kalka açık bir park haline gelmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

Gülhane Parkı İstanbul’un kalan son yeşil ve geniş dinlenme alanlarından biridir. Bu park içerisinde bulunan ağaçlar, laleler ve parkın eşsiz manzarası görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Bu park içerisinde yürüyüş yapılabilmektedir. Bunun yanında çok güzel bir deniz manzarasına kaşı oturup çay keyfi yapılabilmektedir. İstanbul’da sessizlik ve sakinlik arayanların bu isteklerini gerçekleştirmek için gidecekleri ilk yer olarak bu park tavsiye edilmektedir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir