Selimiye kışlası kalıcı kapandı mı

Kuleli askeri lisesine de ev sahipliği yapan Selimiye kışlası Eski Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın bakanlığı döneminde yaptığı açıklama ile lise olarak kullanılan tarihi binanın müze olarak kullanılacağı, 180 dönümlük araziye sahip olan yerleşkenin içinde başka çalışmaların da yapıldığı gündeme geldi. Yapılan restorasyon çalışmaları 400 gün sürecek ve tarihi binada bakım yenileme ve güçlendirme gereken bölümler tespit edilerek buna göre restorasyon işlemlerine devam edilecek. Selimiye kışlasının bulunduğu yerde daha önce Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan saray varmış. Bu saray Sultan Üçüncü Selim döneminde yıktırılarak yerine Üçüncü Selim tarafından kurulan ve Yeni düzenli ordu anlamına gelen Nizam-ı Cedid adını taşıyan orduya kışla yaptırılmıştır.

Medyada yer alan haberlere göre İstanbul Valiliği, Birinci Ordu Komutanlığı ve Turkcell arasında imzalanan protokol ile Selimiye kışlasında restorasyon çalışması yapılacağı belirtildi. Bunun yanında Sancak tepede 40 derslikli bir lise ve 32 derslikli orta okul yapımı için ayrı bir protokol imzalandı. 200 yıllık bir geçmişe sahip Selimiye kışlasının restore edileceği bilgisi 18 Ağustos 2017 tarihinde ulusal medyada geniş yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Nisan 2017 ve sonrasında aldığı meclis kararlarına bakıldığında ve Selimiye kışlasının içindeki askeri alanların kaldırılması ve kışla içinde yer alıp askeri amaçla kullanılan yolların imar planından çıkarılması Selimiye kışlasının restorasyondan sonra askeri amaç dışında kullanımının planlandığı düşüncesini kuvvetlendirmektedir.

Selimiye kışlası 40 yıldan beri birinci ordu komutanlığı tarafından kullanılmakta ve komutanlığın merkez binası olarak hizmet vermektedir. Osmanlı padişahı Sultan Üçüncü Selim tarafından Nizam-ı Cedit askerleri için yaptırıldığından Sultan Üçüncü Selime atfen Selimiye kışlası olarak adlandırılmıştır. Yeniçeri ayaklanması ile yıkılan kışla Sultan İkinci Mahmut döneminde yeniden inşa ettirilmiş ve Sultan Abdülmecit zamanında restore edilmiştir. İstanbul’un anıt yapılarından biri olan Selimiye kışlası dikdörtgen biçiminde yapılarak ortasına büyük bir avlu yerleşecek şekilde tasarlanmıştır. Yapının her bir köşesinde yedişer katlı kuleler bulunmaktadır. Selimiye Kışlası aynı adı taşıyan cami, hamam, kitaplık, değirmen, basım evi, fırın, ahırlar, techizat ambarı, talimgah, erzak deposu, yollar ve dükkanlar olarak tasarlanarak inşa edilmiştir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir