Otobüs terminali Esenler Otogar tanıtımı

İstanbul ilçesi olan Esenler’de bulunan ve şehirler arası otobüs terminalinin bulunmuş olduğu Esenler otogarı Türkiye’nin en büyük ve en hareketli otogarı konumunda bulunmaktadır. Ayrıca burası Avrupa’nın da ne büyük otogarı olup dünyada ise en büyük üçüncü otobüs terminali olarak dikkat çekmektedir. Esenler otogarı bilinenin aksine Esenlerde değil Bayrampaşa’nın Altıntepsi mahallesinde bulunmaktadır. Esenler otogarı, ilk olarak 1994 yılında hizmete açılmış ve bu süreçten sonra ise sürekli büyümüştür. Otogarın içerisinde bulunan otobüs firma sayısı önceleri nispeten daha az iken geçen zamanlar birlikte bu firmaların sayısı da artmaya başlamış ve bugünkü sayılara ulaşmıştır. Otogar içerisinde bulunan otobüs firmalarının sayısı yüzlerle ifade edilmekte ve bu sayının daha da artabileceği tahmin edilmektedir.

Ülke içerisinde yer alan ve şehirlerarası hizmet veren bütün otobüs firmalarının neredeyse tamamı Esenler otogarında yer almaktadır. Bundan dolayı buradan çok sayıda yolcu farklı şehirlere gidebilmekte ve farklı yerlerden de buraya yolcular o otobüs firmaları ile gelebilmektedir. Esenler otogarından hareket eden otobüsler, ülkemizde bulunan bütün illere ya doğudan gitmekte ya da bu illerin çok yakın noktalarından geçmektedir. Böylece Esenler otogarına giden bir yolcu, buradan ülke içindeki hemen her şehre ulaşabilmektedir. Bu yönüyle de Esenler otogarı çok önemli bir görevi üstlenmekte ve insanlara hizmet vermektedir. Otogardaki otobüs firmaları normal zamanlarda normal kapasite ile çalışırken bayram gibi özel zamanlarda otobüs seferlerinin yetersiz kalması durumunda yolcuların mağdur olmaması için ek seferler koymakta ve böylece yolcular istedikleri yerlere gidebilmektedir.

Esenler otogarı İstanbul’da bulunan insanlar için çok büyük görevi üstlenmekte ve bundan dolayı da şehrin her noktasından bu otogara ulaşmak için farklı toplu taşıma araçları hizmet vermektedir. Metro, belediye otobüsleri, metrobüsler ya da özel minibüsler kullanılarak Esenler otogarına rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Esenler otogarı insanları farklı şehirlere ulaştırmak dışında da hizmet vermekte olup burada bulunan otobüsler aracılığıyla insanlar farklı şehirlere istedikleri yükleri ya da paketleri belli bir ücret karşılığında gönderebilmektedir. Bu da insanlara bu alanda sağlanan kolaylıklardan birisi olarak dikkat çekmekte olup insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir