Bir vadi gibi Kuzguncuk sokakları

Boğaz kıyısında kilise, cami ve sinagogun iç içe yaşadığı, çocukluğumuzu hatırlatan mahalle kültüründe bir vadi gibi Kuzguncuk sokaklarını gezerken kaybolacak sürprizlerle karşılaşacaksınız. Paşalimanı ile Beylerbeyi arasındaki Kuzguncuk Bizans’tan beri birçok millete yuva olmuş tatlı güzel evleriyle, galerileriyle, büyüleyici manzarasıyla, insanlarıyla görmek, solumak yaşamak isteyeceğiniz bir semttir. Altın ya da altın yaldızlı kiremit anlamına gelen Chrysokeramos kelimesinden aldığı zamanla değişerek önce Kasynytza sonra Kuzguncuk haline geldiği rivayet edilir. Şimdilerde 15 bin kişinin yaşadığı semt Bizans İmparatorluğu zamanında birkaç barınağı olmuş, Osmanlı Devleti zamanında İspanya’dan kovulan ve hiçbir Avrupa ülkesine alınmayan Yahudilerin yerleşmeleri ve yaşama başlamaları ile Yahudi köyü olmuştur.

18.yüzyılda Anadolu’dan gelip Kuzguncuk’a yerleşen Ermeniler ahşap ve kagir kiliseler inşa etmiş, kumaş baskısının Kuzguncuk yazmaları ilk olarak Ermeniler tarafından yapılmaya başladığı, dünyaca ünlü ud sanatçısı Onnik Usta’nın Kuzguncuk’ta yaşadığı belirtilmektedir. Ermenilerden sonra köye panayırlarıyla, danslarıyla sokakları çiçeklerle süsleyen Rumlar 19.yüzyılda gelip yerleşmiş, Rumları 1860 yılında Üryanizade Mescidi’nin açılması ile Müslümanların gelişi takip etmiştir. 19.yüzyılda kurulan Kuzguncuk Ticaret hayatına canlılık getiren Şirket-i Hayriye vapur seferleri çıkan yangında zarar görmüş köyün halkı el ele vererek tekrardan inşa etmişlerdir. Musevilerin önerisi Ermenilerin para yardımı ve papazın izniyle İstanbul’un ilk ve tek kubbeli kilisesi Surp Krlkor Lusaroviç Ermeni kilisesinin bahçesinde Kuzguncuk Camii 1952 yılında inşa edilmiştir.

Birçok farklı kültürden insanın yaşadığı Kuzguncuk, Osmanlı’ya ait evleri, tarihi sokakları ile Ekmek Teknesi, Perihan Abla gibi nice diziye ev sahipliği yapmıştır. Kuzguncuk’a gelenler Ekmek Teknesi, Perihan Abla’nın çekildiği evleri ziyaretin ardından Üryanizade Sokak’ta Osmanlı evlerinin fotoğrafını çekebilir, Pembe Yalı olarak bilinen Sultan Abdülmecid’in ablası Atiye Sultan ile evli olan Fethi Ahmet Paşa yalısının görkemli yapısını temaşa edebilir. Padişah Abdülaziz’in doktoru Marko Paşa’nın mezarı, Üryanizade Camii, Cemil Molla Köşkü, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Kuzguncuk Hagios Panteleimon Kilisesi, Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu,  Beth Nissim Sinagogu ziyaret edilip içerisinde katkı maddesi bulunmayan ürünler satan eskiden Berber Muzaffer’in dükkanı olan Homemade Aromaterapiden alışveriş yapıp huzur içinde evinize dönebilirsiniz

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir